Reklamlar
GündemMagazin

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? 2022

Reklamlar

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Sosyal Medya dünyasında en çok kullanılan platformlardan biri olan Instagram hepimizin hayatında önemli bir yer teşkil ediyor. Bununla beraber önceleri daha çok ünlülerin hesaplarında gördüğümüz mavi tiki şimdilerde bir çok kişinin hesabında görmek mümkün. Eskiden belirli kriterlere bakılarak kendiliğinden verilen mavi tik, yani onaylı hesaba geçiş artık başvuru yapılarak veriliyor. Bizde Instagram ‘da mavi tik nasıl alınır? sorusunun cevabını sizler için derledik…

Instagram ‘da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram ‘da kişisel haklarını korumak ve paylaşımlarını telif altına almak için Instagram hesabı doğrulama, yani mavi tik alma işlemi için önemli bir adım. Mavi tik alma işlemiyle kendi güvenliğini sağlarken aynı zamanda da takipçilerin açısından güvenilir bir hesap olma adımını tamamlamış olmaktasın. Önceleri Instagram kendi belirlediği kriterleri sağlayanlara direkt olarak kendi mavi tik verirken artık mavi tik almak için başvuruda bulunmak gerekmekteydi artık mavi tik için başvuru yapmak da kolay hale geldi. Bu başvuru adımları ise şöyle başlıyor;

Birinci Adım;

 • Ayarlar,
 • Doğrulama (Çıkan ekranda ad, soy ad ve kimlik bilgileri girilmeli)
 • Mavi tik formunda istenilen diğer bilgiler eksiksiz doldurup form onaya gönderilerek işlem tamamlanır.

İkinci Adım;

Eğer doğrulama kategorisi karışınıza çıkmıyorsa;

Reklamlar
 • Ayalar,
 • Aşağıda destek başlığının altında ‘Sorun Bildir’,
 • Ardından ‘Görüş Bildir’,
 • ‘Özelliği Seç’ kısmından ‘Profil’,
 • Sağ üstten devam ederek ‘Neyi Geliştirmemizi İstersin’ kısmına hesabınızı doğrulamak istemenizin nedenlerini gerekli bilgileri yazarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz. :)
ınstagram mavi tik nasıl alınır

Instagram Mavi Tiki Neye Göre Vermektedir?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram ‘da Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram, mavi tiki verirken çeşitli kriterlere bakıyor. Bu kriterler arasında hesabın gerçek bir kişiyi yansıtması gerekiyor, yani olamayan bir kişi veya bir dizi, film karakteri mavi tik alamaz. Hesabının herkese açık olması gerekiyor ve bir profil fotoğrafı, biyografi metni ve en az bir paylaşımın bulunması lazım. Bu bir paylaşımı az ünlü veya az tanınmış bir kişiysen arttırmakta fayda var. Fazla takipçi olması da diğer kriterler arasında. Yani fazla takipçi olması fazla aranmana, başka hesapların seni etiketlemesine, fazla beğenilere neden olarak etkileşimini arttırır ve güvenilir, gerçek bir kişi olduğunu göstererek mavi tik almanı hızlandırmaktadır.

Reklamlar

Instagram Mavi Tik Alma Şansını Nasıl Arttırabiliriz?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Hesabınız tüm kriterleri karşılasa bile, Instagram’dan mavi tik alamayabilirsiniz. Yine de aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak bu yöndeki şansınızı arttırabilirsiniz;

Haber Değerinizi Arttırın

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram mavi tik almak için en önemli kriterlerden birisi hesabınızın haber değeri taşımasıdır. Hesabınız farklı haber akışlarında ne kadar çok geçerse şansınız o kadar artar. Medyada yer almak için onlara basın bültenleri ve medya kitleri gönderebilirsiniz. Bu alanda çalışan Influencer’lar ile Influencer Pazarlaması yoluyla da bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Sayfamızdaki Instagram Ünlülerinden Destek Alabilirsiniz.

Farklı Online Varlıklarınızı Güçlendirin

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Tüm internet üzerindeki varlıklarınızı kolayca bulunabilir hale getirin. İsminiz arandığında sadece Instagram hesabınız bulunuyorsa, hesabınızın doğrulanma olasılığı çok düşük olacaktır. Bunun aksine kendi sitenizin ötesinde Wikipedia’da bile sizinle ilgili bir sayfa varsa bu şansınızı önemli ölçüde arttırabilir. Videolar, podcast’ler ve pek çok yeni nesil medyada farklı şekillerde görünür olmaya çalışın. Ayrıca Linkedin gibi önemli profesyonel ağlarda isminizin varlığı ve bağlantılarınızın çokluğu da size faydalı olacaktır.

Biyografinizi Tamamlayın

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Mavi tik için uygun olup olmadığınızı belirlerken Instagram’ın aradığı ilk şeylerden biri tam bir profildir. Biyografi alanlarında gerekli tüm bilgileri doldurduğunuzdan emin olun. Bir fotoğraf, en az bir gönderi ve kendiniz, işletmeniz veya markanız hakkında doğru bilgiler ekleyin. Örneğin; kendiniz için bir Wikipedia sayfası açtıysanız veya yakın zamanda sizinle ilgili önemli bir haber çıktıysa onu da biyografinize eklemeyi unutmayın!

Instagram Hesabınızı Düzenli ve Sürekli Kullanmalısınız

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Mavi tik başvurunuzda şansınızı arttıracak önemli bir etken de standart gönderilerden hikayelere Instagram’ı düzenli ve etkili bir şekilde kullanıyor olmanızdır. Ara sıra gönderi attığınız, çok ender hikaye veya Reels yayınlanan bir hesabın mavi tik alma şansı çok düşük olacaktır. Kendi kurumunuzda Instagram hesabınızı günlük olarak aktif şekilde yönetemiyorsanız bu eksikliği sosyal medya alanında uzman bir ajans ile çalışarak giderebilirsiniz.

Tüm sosyal medya ihtiyacınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. (tüm mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz her türlü destek için yardımcı olmaya hazır ekibimiz.)

Gönderi Etkileşimini Arttırın

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram’daki mavi tik için gönderilerinizin takipçilerinizle etkileşimi çok önemlidir. Özgün, şaşırtıcı ve etkileyici içerikler daha çok etkileşim alır, etkileşimin çok olması da hesabınızın özgünlüğünü kanıtlamanın iyi bir yoludur. Etkileşimler sadece sizin gönderileriniz yoluyla değil takipçilerinizin yolladığı gönderiler yoluyla da gerçekleşebilir. Hesabınızın takipçilerinizin gönderilerinde de etiketleniyor olması görünürlüğü ve etkileşimi arttırmanın önemli bir yoludur.

ınstagram mavi tik nasıl alınır

Instagram Mavi Tik Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram mavi tik başvurusu yapacak olanların çok dikkat etmesi gerekli bazı hususlar bulunmaktadır. Bu önemli hususlar;

Instagram Mavi Tik İçin Başvururken Aracılar Kullanmayın

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Geçmişte sadece politikacılar, gazeteciler gibi önemli ve kamuya faydası bulunan kişilere verilen mavi tikler 2018’den sonra büyük bir hızla standart kullanıcılara da dağıtılmaya başlandı. Bu durum “sizin için mavi tik alalım” diyen bir dolandırıcılık türünü de ortaya çıkardı.

Geçmişte bu tip aracılar kullanan kişiler hesaplarının hacklenmesinden tutun da kaptırdıkları binlerce doların havaya uçmasına kadar farklı kademede problemlerle karşılaştılar. Instagram mavi tik başvurusu birkaç adımda kendi hesabınızdan yapabileceğiniz basit bir işlemdir.

Biyografinize Başka Sosyal Medya Hesapları Linkleri Eklemeyin

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Instagram’daki biyografinizi diğer sosyal medya hesaplarınızın tanıtımını yapmak için kullanmayın. Ayrıca gönderileriniz dahilinde Instagram takipçilerinizden sizi başka kanallarda takip etmelerini istemeyin.

Instagram Kural ve Politikalarını İhlal Etmeyin

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Olmasını istemeyeceğiniz son şey, mavi tik’i alıp sonra onu kaybetmektir. Instagram’ın Hizmet Şartları ile Topluluk Kuralları‘na tam uyum mavi tik alma şansınızı arttır. Mavi tik aldıktan sonra kaybetmenize sebep olabilecek şeyler arasında mavi tik’in kötüye kullanımı, biyografinizi, profil resminizi veya Instagram adınızı farklı hizmetlerinizi pazarlamak veya tanıtmak için kullanmanız sayılabilir.

ınstagram mavi tik nasıl alınır

Instagram Mavi Tik Başvurusu Yaptıktan Sonra

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Başvurunuzu yaptıktan sonra mavi tik’in verilip verilmeyeceğine veya onay sürecinin ne kadar süreceğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanmaz ise tekrar başvuru yapmadan önce aşağıdaki hususları tekrardan gözden geçirebilirsiniz;

Profilinizi Güçlendirin

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Kitlenize özgün olduğunuzu göstermek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri Instagram profilinizi etkili bir şekilde kullanmaktır. Bunun için zaman ayırırsanız hem takipçileriniz ile daha iyi iletişim imkanı bulur hem de bir sonraki başvuruda onay şansınızı arttırabilirsiniz.

Profiliniz sizin dışarıya açılan yüzünüzdür, Instagram profilinizi güçlendirmek için;

 • Profil ayarlarında değiştirebileceğiniz, işletmeniz veya markanızla ilgili temel bilgileri (marka adınız, kategoriniz vb.) vurgulayın. İşletmenizin veya markanızın harika bir açıklaması, hedef kitlenize hesabınızın güvenilir ve gerçek olduğunu gösterme konusunda size çok faydalı olacaktır.
 • Instagram kullanıcılarına sizinle kolay iletişim kurmaları için kolay yollar sağlayın.
 • Instagram’daki tarzınızı sitenize ve tüm diğer online varlıklarınıza taşıyın. Bütüncül ve pek çok mecrada görünen bir online varlık oluşturmaya gayret edin.
 • Alamet-i farikanız nedir? Benzer hizmet sunan markalardan veya ünlülerden farklı yönlerinizi ortaya koyun. Markanızın neden farklı ve değerli olduğunu açıklayın.
 • Profilinizi takipçilerinizin faydalı bir etkinliğe kaydolmaları gibi işlemlerle zenginleştirin.

IG Hesabınıza Dışarıdan Bağlantılar Yapın

Facebook sayfanızdan, Twitter hesabınızdan, YouTube kanalınızdan ve web siteniz gibi diğer resmi online varlıklarınızdan Instagram hesabınıza bağlantı verin. Bu, özellikle diğer kanallardan herhangi birinde zaten doğrulanmış bir hesabınız varsa çok yararlıdır.

Bunun tersinin yani Instagram biyografinizden diğer hesaplarınıza bağlantı vermenin onay şansınızı düşürebileceğini unutmayın!

Instagram Hikayelerini Ve Reels’i Kullanın

Instagram’da özgünlüğünüzü göstermenin bir başka etkili yolu da Instagram hikayeleridir. Hikayeler yoluyla takipçilerinize günlük konular, yaptığınız işin “mutfağından” paylaşımlar taklit edilmesi çok zor ve özgünlüğünüzü arttıran konulardır. Instagram’a yeni eklenen Reels özelliği de kısa videolarla kurum kimliğinizi aktarmanıza yardımcı olabilir.

Tüm Bunların Sonunda

Instagram mavi tik pek çok işletme için değerli olabilir ancak unutmayın ki, mavi tiki alsanız da almasanız da, hedef kitlenizin seveceği ve takdir edeceği yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik üretmeye odaklanarak Instagram’da olağanüstü sonuçlara ulaşabilirsiniz. Mavi tik almadan da ünlü markalardan büyük bütçeli reklam işleri alabilen pek çok Influencer olması mavi tik gibi rozetlerin hiçbir zaman gerçek yaratıcılığın yerini tutamayacağının da kanıtıdır.

Yine de Instagram mavi tik almak istiyorsanız bugünden işletmenizin Instagram hesabına daha fazla ağırlık vererek güncel ve orijinal paylaşımlarla onu zenginleştirip takipçi sayınızı arttırmaya başlayabilirsiniz. 

ınstagram mavi tik nasıl alınır

Instagram İle İlgili Başka Bir Yazımızı Okumayı Unutmayınız!

Tüm sosyal medya ihtiyaçlarınız ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu