Reklamlar
Çocuk ve Ergen PsikolojisiPsikolojiSağlık

Dikkat Eksikliği Nedir? 2022

Reklamlar

Dikkat eksikliği nedir sorusuyla başlarsak, dikkatin bir duruma, bir olaya, bir olaya, bir göreve ya da bir derse tam verilememesidir. Bir odaklanma sorunudur.  Bu yazımızda sadece Dikkat eksikliği Nedir hakkında bilgilendirme yapacağız. Teşhis ve tedavi için psikolog ve ya psikiyatristlere başvurmalısınız. Bunun için ayrıntılı bilgiyi Psikologlar ve Psikiyatrisler Derneğinden ulaşabilirsiniz. Diğer psikolojik bozuklar için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

dikkat eksikliği nedir

Dikkat eksikliği Nedir ve Dikkat Eksikliği kimlerde görülür?

Okul çağındaki çocuklarda %6, yetişkinlerde ise %3 civarında dikkat dağınıklığı görülmektedir. Dikkat eksikliği genellikle hiperaktivite ve dürtüsellik ile birlikte hareket etmekle birlikte içe kapanık çocuklarda da görülmektedir.

Dikkat eksikliğinin sebepleri nelerdir?

Dikkat eksikliği nedir ve sebepleri nelerdir? Çocukların yaşadıkları ortam ile yaşadıkları sorunlar dikkat eksikliğine sebep olabilir. Genellikle dikkat eksikliğinin oluşması için aşağıdaki sebeplerin biri yada bir kaçının olması çocuklarda dikkat eksikliğine sebep olabilir.

  • Evebeynlerin yaşadıkları  kavgalar.
  • Çocuğun anne ile yaşadığı çatışmalar  ya da kavgalar
  • Çocuğun baba ile yaşadığı çatışmalar  ya da kavgalar
  • Anne ve Babanın çocuğa ruhsal ya da fiziksel şiddet uygulamaları
  • Huzursuz ev ortamı
  • Baskıcı anne ya da baba

Örneğin çocuğunuza sürekli ne yapması gerektiğini söylerseniz, oğlum şunu yap… kızım şunu yap… sürekli ama sürekli çocuğunuza komutlar verirseniz bir süre sonra çocuğunuz sizi duymazdan gelebilir hatta sadece sizin komutlarınızı değil dışarıdan gelen tüm uyarıcı talimatlara kendini kapatacaktır. Buna okulda ders anlatan öğretmen de dahildir. Tebrikler başarısız bir çocuk yetiştirdiniz!

Bir başka şekilde anlatmak gerekirse erken gelişim döneminde çocuklar dünyayı keşfetmek isterler. Yani bir şeyler onların dikkatini çeker. Ebeveynlerin bazıları bu dönemde çocukların bu keşfetme hissi ile başa çıkmak için, onları güvende tutabilmek için, usluca bir köşede durması için vs. onu baskı altına alırlar. Ona dokunma, bunu merak etme, bununla oynama… Bu tip engellemeler bir süre sonra çocukta odaklanma sorununa sebep olabilir. Tebrikler odaklanamayan bir çocuğunuz var!

Reklamlar

Dikkat dağınıklığının çözülmesi ve tedavisi?

Bununla ilgili hiçbir şey söylemeden önce “mutlaka uzman bir psikologdan destek almalısınız”  demek isterim.

Reklamlar

Dikkat dağınıklığını önlemek için öncelikle yazdığımız sebeplerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

  1. Öncelikle huzurlu bir ev ortamı sağlanmalı
  2. Anne ve babanın çocuk üzerinde baskısı hafifletilmeli
  3. Çocuğun öğrenme ve keşfetme ile ilgili araçlarına dışarıdan müdahale edilmemeli.

Burada saydığım maddelerde göreceğiniz gibi çocukla ilgili bir şey anlatmıyorum. Çocuğunuzu tedavi etmeden önce kesinlikle önce kendinizi düzeltmek ve yaptığınız yanlışları düzeltmeniz gerekmektedir.

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu