Reklamlar
Sağlık

Mate Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Mate Çayı Nedir? İçerdiği yüksek orandaki vitamin ve mineraller nedeniyle mate çayı, sağlığa pek çok faydası bulunan yerba mate bitkisinin yapraklarından elde edilen şifalı bir bitkidir. Brezilya ve Paraguay’da yetişen mate bitkisi yüksek oranda kafein içerir.

Organik Mate Çayını satın almak için linke göz atabilirsiniz.

Mate Çayı Nedir?

Mate Çayı Nedir? Mate çayı, Arjantin başta olmak olmak üzere Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerin yer aldığı Güney Amerika coğrafyasında sıklıkla ve geleneksel olarak sıcak tüketilen bir içecektir. Kahveye benzeyen acımsı bir tadı vardır.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate Çayı Nedir? Kurutulmuş ve minik yapraklar haline getirilmiş mate bitkisi, demleme usulüyle hazırlanır. Hafif acımsı tadı olan mate çayı hazırlanışı için;
1 fincan kaynamış suya, 1 tutam mate çayı ilave edilir. Birkaç dakika demlenir ve süzülerek içilir. Arzuya göre çubuk tarçın eklenerek de içilebilir.

Mate Çayı Neye İyi Gelir?

Mate Çayı Nedir? Metabolizmanın çalışmasını kolaylaştıran, uyarıcı ve enerji verici bir bitkidir. İştahınızı keserek sindirim sisteminizi rahatlatır. İdrar söktürücü fonksiyonu vardır. İçerdiği kafein ve klorojenik asit sayesinde uyarır ve zihinsel ve fiziksel yönden de yorgunluğu alır.

Reklamlar

Mate Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

  • Mate çayı antioksidan bakımından çok zengindir; yeşil çaya göre yaklaşık % 90 daha fazla antioksidan bulunur. Mate önemli bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir, kanı detoksifiye edebilir ve birçok kanser türünü önleyebilir. Mate çayı ayrıca, stres ve uykusuzluğun azaltılmasına yardımcı olur.
  • Güney Amerika’nın yerli halkları uzun süredir mate çayını sindirim rahatsızlıklarına karşı geleneksel bir bitkisel ilaç olarak kullanmaktadır. Mate, safra ve diğer mide asitlerinin artan üretimini uyararak sindirime ve ağız kokusuna katkıda bulunabilecek mide bakterilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Mate çayında bulunan antioksidanlar ve amino asitler, yağ ve kolesterolün kan dolaşımınızdan kolayca geçmesine yardımcı olur, böylece arter duvarlarında birikmezler. Mate çayı ayrıca arteriyosklerozun (arterlerin sertleşmesi) önlenmesine yardımcı olur, kalp krizi veya inmeye neden olabilecek kan pıhtılarını önler.
  • Mate çayı, bünyesinde barındırdığı fitokimyasallar sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önlemektedir. Ayrıca A, C ve E gibi vitaminler ile kalsiyum, demir ve manganez gibi minerallere de sahiptir ve romatizmadan kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri bulunmaktadır.
  • Mate, metabolizmanın çalışmasını kolaylaştıran, uyarıcı ve enerji verici bir bitkidir. İştahınızı keserek sindirim sisteminizi rahatlatır. İdrar söktürücü fonksiyonu vardır. İçerdiği kafein ve klorojenik asit sayesinde uyarır ve zihinsel ve fiziksel yönden yorgunluğu alır.
  • Araştırmalar, mate çayının diyabetli bireylerde kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir.
  • Mate bitkisinin kanserli hücrelerin gelişimini, gırtlak ve mesane kanserini yavaşlattığı bilimsel araştırmalar tarafından ortaya konmuştur.

Mate Çayı’nın Zararları Nelerdir?

Mate Çayı Nedir? Mate çayının içerisinde bulunan fazla kafein sebebi ile çok ve gereksiz kullanımında uykusuzluk, kalp çarpıntısı, asabiyet gibi etkileri görülmektedir. Eğer metabolizmanızı hızlandırmak için ilaç kullanıyorsanız mate çayını tüketmemenizi öneririz. Kullanmadan önce hekiminize danışmayı unutmayın.

Reklamlar

Mate Çayı Zayıflatır Mı?

Mate Çayı Nedir? Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen mate çayı, içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücudu uyarıcı etkiye sahiptir. Bu uyarıcı etkisiyle de iştahı bastırarak kilo vermede oldukça önemli rol üstlenmektedir.

Mate Çayı Kaç Kalori?

Mate Çayı Nedir? Mate Çayı’nın 100 gramında 1  kalori, ayrıca 1 su bardağı yani 4 gram Mate Çayında 0.04 kalori bulunmaktadır.

mate çayı nedir

Mate Çayı Nerede Yetişir?

Mate Çayı Nedir? BOTANİKTEKİ adıyla llex Paraguariensis’ adıyla bilinen ağaç doğal olarak Paraguay, Brezilya ve Uruguay’da yetişiyor. Adını Paraguay’dan almış. Tipik bir Güney Amerika bitkisidir.

mate çayı nedir

Mate Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Mate yaprağı çayının kullanımı olarak genelde günde 3 kez içilmelidir. Mate yaprağı çayı aç karnına sabah, öğle ve de akşam saatlerinde 1 çay bardağı şeklinde içilmelidir.

mate çayı nedir

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayın!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu