Reklamlar
Sağlık

Kiraz Sapı Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Kiraz sapı çayı, adından da anlaşılacağı gibi kirazın sap kısımlarının kullanılmasıyla yapılmaktadır. Meyvesi gibi sap kısmının da oldukça faydalı olduğu bilinen kiraz sapını çay olarak tüketebilirsiniz. Çok sevilen meyvelerden olan kirazın faydalarının yanında sapı da bir o kadar şifalıdır.

En iyi kiraz sapı çayını Lipton çaydan satın alabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Nedir?

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Suyun vücuttan toksinlerle beraber hızlı bir şekilde atılmasını sağlayan kiraz sapı, zayıflamak isteyenler için kullanılır. Kiraz sapının kaynatılarak içilen çayı, hem ödem atıcı olarak hem de zayıflamak amacıyla kullanılır. Kiraz sapı böbreklerin ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Demlenir?

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Kiraz yedikten sonra saplarını kullanabilirsiniz; kiraz sapını gölgede kurutarak daha sonra çay yapabilirsiniz.
Kiraz Sapı Çayı Yapılışı:
1 büyük bardak kiraz sapı çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sap kullanabilirsiniz. Kaynamış suyu kiraz saplarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 5 dakika demlemeniz yeterli.

Kiraz Sapı Çayı Neye İyi Gelir?

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Kiraz sapının kaynatılarak içilen çayı, hem ödem atıcı olarak hem de zayıflamak amacıyla kullanılır. Kiraz sapı böbreklerin ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Karaciğerleri gençleştirmeye yardımcıdır. Aynı zamanda kiraz sapı idrar yolu enfeksiyonlarına oldukça iyi gelir.

Reklamlar

Kiraz Sapı Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

İdrar söktürücüdür

Reklamlar

Kiraz sapları, fitoterapide etkili ve güvenli bir idrar söktürücü olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu diüretik etkilerin, öncelikle, kiraz saplarında bulunan doğal olarak oluşan biyoflavanoidler ve potasyum tuzları nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Müshil etkisine sahiptir ve ödeme neden olan su tutulumunu engeller. Ayrıca vücudun doğal detoksifikasyon sürecini destekleyicidir ve bu nedenle detoks programlarında sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller

Güçlü idrar söktürücü ve iltihap önleyici (anti-inflamatuar) özellikleri nedeniyle kiraz sapı, böbrekleri ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur. Kiraz sapının çayı, böbrekler ya da idrar yollarındaki enfeksiyonunlara engel olur. Ayrıca interstisyel sistit ve genel olarak glomerüler hastalıklara karşı koruyucudur.

Böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardım eder

Böbrek taşlarının parçalanmasına ve temizlenmesine yardımcı olabilir. Ancak taşlar idrar yolundan güvenli bir şekilde geçemeyecek kadar büyükse, mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.

  • Sakinleştirici etkisi vardır
  • Kanı temizler ve anemiyi önler
  • Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur
  • Karaciğere faydalıdır
  • Prostat şikâyetlerinde kullanılabilir
  • Kilo vermeye yardımcıdır
  • Kabızlıkla mücadele eder
  • Romatizma ve artrite iyi gelir

Kiraz Sapı Çayı’nın Zararları Nelerdir?

Kiraz sapı, neredeyse hiç yan etkisi olmamasına rağmen fazla tüketildiğinde diüretik etkisi nedeniyle bazı yan etkilere neden olabilir. Fazla kiraz sapı çayı tüketildiğinde kalsiyum atılımının yükselmesi nedeniyle, idrar yollarında taş hastaları dikkatli kullanmalıdır. Henüz yeterli bilgi olmamasına rağmen ilaç etkileşimleri konusunda dikkatli olmak gerekir. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa, kiraz sapı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?

Vücudu atıklar ve toksinlerden temizleyerek varolan yağ ve selüliti ortadan kaldırabilir. Böylece cildin kilo verme sürecinde şeklini ve elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Bağırsak aktivitelerini normalleştirerek ve vücudun su tutulumunu engelleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır. Yeni yayınlanan son araştırmalara göre, kiraz saplarındaki polifenolik flavonoid bileşikler ve antosiyaninler, insülin üretimini yüzde 50 oranında artırarak kan şekeri seviyesini dengelemeye ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kiraz Sapı Çayı Kaç Kalori?

Kiraz Sapı Çayının 100 gramında 1 kcal kalori, ayrıca 1 Adet yani 1.8 gram Kiraz Sapı çayında ise 0.02 kalori bulunmaktadır.

kiraz sapı çayı nedir

Kiraz Sapı Çayı Nerede Yetişir?

Kiraz yedikten sonra saplarını kullanabilirsiniz. Kiraz sapını gölgede kurutarak daha sonra çay yapabilirsiniz.

kiraz sapı çayı nedir

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kiraz sapı çayının günlük tüketim miktarı yarım çay bardağı kadardır. Buna göre, söz konusu çayı içmek için en doğru vakit sabah olarak kabul edilmektedir.

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu