Reklamlar
Sağlık

Zencefil Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Zencefil Çayı Nedir? zencefil çayı, zencefil kökünden yapılan bitkisel bir içecektir.

Zencefil Çayı’nın en iyi markası ve en pratik kullanımı olan marka Lipton’dur.

Zencefil Çayı Nedir?

Zencefil Çayı Nedir? zencefil çayı, zencefil kökünden yapılan bitkisel bir içecektir. Doğu Asya, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Batı Asya’da geleneksel bir bitkisel ilaç olarak uzun bir geçmişe sahiptir.

Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?

Zencefil Çayı Nedir? Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz zencefil ekleyin, Demlenmesi için 5 dk. kadar bekleyin, Dilerseniz içine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir?

Zencefil çayı mide bulantısını geçirir,
Zencefil çayı deniz tutmasına iyi gelir,
Zencefil çayı sindirimi hızlandırır,
Zencefil çayı baş dönmesine iyi gelir,
Zencefil çayı gazı azaltır,
Zencefil çayı kronik ağrıları azaltır,
Zencefil çayı kas ağrılarını hafifletir,
Zencefil çayı romatizma ağrılarına iyi gelir.

Reklamlar

Zencefil Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

Bulantıyı hafifletir

Reklamlar

Zencefil çayı, yapılan araştırmalarda içerdiği uçucu yağlar ve gingerol adı verilen fenol bileşikler sayesinde bulantı tedavisinde son derece etkili bulunmuştur. Taşıt tutmasının neden olduğu baş dönmesi, kusma ve soğuk terleme, hamilelikteki sabah bulantısı, kemoterapi veya ameliyat sonrası bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kalp sağlığını destekler

Araştırmalar zencefil çayının kan dolaşımını düzenleyerek damarlarda yağ birikmesini engellediğini ve kalp krizi ya da felç riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması ve yüksek kolesterol gibi ciddi kalp hastalıklarına neden olabilecek durumlardan da korunmaya yardımcı olmaktadır.

Kilo ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Ayrıca zencefil, tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü sağlamaya, A1C, insülin ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrı kesicidir

Zencefil, yüzyıllardır iltihabı tedavi etmek için kullanılmaktadır ve artık bu etki bilimsel olarak da desteklenmektedir. Araştırmalar zencefilin özellikle osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Zencefil çayı ayrıca baş ağrısı, adet krampları ve boğaz ağrısı gibi farklı ağrı türlerinde de etkilidir.

Bağışıklığı destekler ve soğuk algınlığından korur

Zencefildeki antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur. Zencefil çayının buharını solumak, soğuk algınlığının ya da alerjinin neden olduğu burun tıkanıklığı ve diğer solunum sorunlarında son derece etkilidir.

Sindirimi destekler

Zencefil çayı, hazımsızlık, mide ekşimesi veya şişkinlik gibi sindirim sorunlarında etkilidir. Bağırsak kaslarını uyararak sindirim hareketliliğini arttırır, böylece vücudun yiyecekleri daha rahat parçalamasına ve dışarı atmasına yardımcı olarak kabızlığı önler. Sindirim rahatlar, şişkinlik ve gazı azaltır.

Zencefil Çayı’nın Zararları Nelerdir?

Zencefil Çayı Nedir? Zencefil kan sulanmasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil çayı, fazla tüketilmediği sürece oldukça güvenlidir. Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketmek bazı yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 

Zencefil çayının olası yan etkileri şunlardır:

  • Bazı insanlarda safra üretimini arttırabilir. Eğer safra taşı ya da safra kesesi problemleri yaşıyorsanız zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
  • İshal, gaz, mide ekşimesi, reflü ya da hafif mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
  • Kan basıncının düşmesine sebep olabilir. Tansiyonunuz düşükse zencefil çayını dikkatli tüketmelisiniz.
  • Kan inceltici etkisi nedeniyle kanama bozukluğu olan kişilerin tüketmesi sakıncalı olabilir.

Zencefil Çayı Zayıflatır Mı?

Zencefil Çayı Nedir? Obezite, oksidatif stresi ve iltihaplanmayı beraberinde getirir. Zencefil çayının doğrudan kilo verdirme özelliği yoktur ama zencefilin iltihabı azaltma, sindirimi kolaylaştırma, kan şekeri seviyesini dengeleme ve iştahı bastırma özellikleri, kilo vermeye çalışan insanlarda destekleyici olabilir.

Zencefil Çayı Kaç Kalori?

Zencefil Çayı Nedir? Zencefil çayı, çok düşük kalorili bir bitki çayıdır. Bununla birlikte, pek çok temel vitamin ve mineralin de iyi bir kaynağıdır: Kalori: 4.8 kcal’dir Karbonhidrat: 1 gram’dır.

zencefil çayı nedir

Zencefil Çayı Nerede Yetişir?

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan bitki, kakule ve zerdeçal gibi Zingiberaceae bitki ailesinin bir parçasıdır. Hindistan, Jamaika, Fiji, Endonezya ve Avustralya’da yaygın olarak yetiştirilir. Zencefil bitkisinin kökü taze olarak ya da kurutulup toz haline getirilerek tüketilebilir.

zencefil çayı nedir

Zencefil Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Araştırmalar hamilelikte günde 1 gram zencefilin güvenli olduğunu göstermektedir. Bu miktar 4 fincan paket zencefil çayı veya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil köküyle demlenmiş çaya karşılık gelir.

Zencefil çayını aşırı tüketmediğiniz sürece hamilelik sırasında güvenli bir içecektir. Bulantı ve kramplara yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekler ve gebeliğin neden olabileceği kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yine de düzenli tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız.

zencefil çayı nedir

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu