Reklamlar
GüzellikSağlık

Ada Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Ada Çayı Nedir? Latin dilinde Salvia officinalis olarak tanımlanan ada çayı, tarih boyunca şifalı bitki olarak değerlendirilmiş ve pek çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla baharat, çay, yağ olarak hazırlanarak tüketilmiştir.

Ada Çayı’nın en iyi markası Arifoğlu’dur.

Ada Çayı Nedir?

Ada Çayı Nedir? Latin dilinde Salvia officinalis olarak tanımlanan ada çayı, tarih boyunca şifalı bitki olarak değerlendirilmiş ve pek çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla baharat, çay, yağ olarak hazırlanarak tüketilmiştir. Aromatik kokusu yüzünden parfüm ve sabun yapımında da kullanılan bitkinin yapraklarının ilaç yapımında kullanıldığı bilinir. Biberiye, kekik ve nanenin de içinde bulunduğu ballıbabagiller familyasından olan ada çayı; A, B3, B6, B9, E, ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, çinko, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum mineralleri bakımından da zengindir. Ada çayı az miktarda kalori, yağ, lif ve protein de içerir. Bitki içinde bulunan doğal kimyasallar olarak tanımlanan polifenollerden, kafeik ve ellagik asit de bulundurur. Akdeniz ülkelerinde halk ilacı olarak da bilinen ada çayı faydaları bakımından da oldukça zengindir. 

Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Ada Çayı Nedir? 0 adet yaş ada çayı yaprağını veya kurutulmuş bir tatlı kaşığı ada çayını 1,5 su bardağı su ile birlikte bir cezveye koyun. Ocağın altını yakın ve kaynamasını bekleyin. Altını kapattıktan sonra yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakın.

Ada Çayı Neye İyi Gelir?

Ada Çayı Nedir? Ada çayı depresyona iyi gelir,
zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar,
beyin fonksiyonlarını geliştirir,
bronşit ve astım belirtilerini hafifletir,
karaciğeri temizler,
idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur,
aşırı terlemeyi azaltır,
stresi azaltır.

Reklamlar

Ada Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

 • Depresyonu ve stresi azaltır.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Ağız ve diş eti hastalıklarına iyi  gelir.
 • Cilt leke ve hastalıklarında kullanır.
 • Mide ve kolestrol hastaları için rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Menopoz sonrası belirtileri hafifletir.
 • Sindirim sistemini korur ve ishale iyi gelir.
 • Aşırı terlemeyi azaltır.

Ada Çayı’nın Zararları Nelerdir?

 • Ada çayı’nın rahim kaslarını uyardığı ve süt üretimine engel olduğu bilindiğinden gebelerin ve emziren annelerin ada çayını tüketmesi son derece sakıncalıdır.
 • 6 yaşından küçük çocukların ada çayı tüketmesi, sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Aşırı miktarda tüketildiğinde kan basıncını yükselttiği, karaciğer ve sinir sistemine zarar verdiği bilinen bazı ada çayı türlerinin, günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.
 • Halk arasında acı elma yağı olarak da bilinen konsantre hâlde bulunan ada çayı yağının oral olarak alınması sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Kanser hastalarının bazı ada çayı türlerini tüketmesi önerilmez.
 • Diyabet, Alzheimer ve nöbetleri durdurmaya yönelik olarak alınan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Ada Çayı Zayıflatır Mı?

Ada Çayı Nedir? Ada çayı tok tutucu ve yağ yakıcı etkisi bulundurmasından dolayı zayıflatıcı etkisi de bulunmaktadır. Diyetlerinize ada çayı ekleyerek tok kalabilir, sindirim sisteminizi hızlandırabilirsiniz. Sindirim sistemini hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi bulunmasından dolayı ada çayı ile zayıflamak mümkün olacaktır.

Reklamlar

Ada Çayı Kaç Kalori?

Ada Çayı Kalori Değeri:

Bu besinin 100 gramında 1 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Fincan (Normal) yani 150 gramlık miktarında Ada çayı 2 kalori bulunmaktadır.

Ada çayı tüketildiğinde rahatlatan bir bitki çayıdır. Günde 2 fincan tüketilebilir.

ada çayı nedir

Ada Çayı Nerede Yetişir?

Ada Çayı Nedir? Hem yüzölçümü hem de verimli tarım arazileri geniş olan Hindistan ve Çin gibi ülkeler, adaçayı üretiminde ön plandadır. Bu bitki hem bahçelerde hem de mera gibi yerlerde rahatlıkla yetişir.

ada çayı nedir

Ada Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Ada Çayı Nedir? Ada çayı demlenerek içilir, dinlendirici, lezzetli ve doğal olarak kafeinsizdir. Hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır.

ada çayı nedir

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu