Reklamlar
Sağlık

Kuşburnu Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Kuşburnu Çayı Nedir? Kuşburnu çayı her mevsim tüketilen, hafif ekşi ama lezzetli bir bitki çayıdır.

En iyi kuşburnu çayını Doğadan Çaydan satın alabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Nedir?

Kuşburnu Çayı Nedir? Kuşburnu çayı her mevsim tüketilen, hafif ekşi ama lezzetli bir bitki çayıdır. Yabani güllerin solmuş çiçeklerinden elde edilir. Olgunlaşmış kırmızı meyveleri özellikle toplanır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kendine has bir aromaya ve kokuya sahip olan kuşburnu çayı özellikle soğuk kış günleri için ideal bir C vitamini kaynağıdır. Kuşburnu çayı için 3 çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu ve 1 su bardağı su yeterlidir. Bir cezveye ya da tencereye 1 su bardağı su ekleyin ve kaynayan suya 3 çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu ekleyip 10- 15 dakika daha kaynamaya bırakın. Daha sonra kuşburnu çayını ocaktan alarak 5-10 dakika dinlenmeye bırakın. Bir süzgeç yardımıyla fincana süzün. Limon dilimleri ya da bal ile lezzetlendirerek kuşburnu çayını içebilirsiniz. Ayrıca tarçın, ıhlamur, nane gibi diğer bitkilerle birlikte de kış çayı olarak da tüketebilirsiniz.
Afiyet Olsun :)

Kuşburnu Çayı Neye İyi Gelir?

Kuşburnu Çayı Nedir?
Kansızlığa iyi gelir,
Gözlere iyi gelir,
Cilde iyi gelir,
Kabızlığa iyi gelir.
Kötü kolesterole iyi gelir.

Reklamlar

Kuşburnu Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çayı Nedir? Yüksek antioksidan özelliği ile dikkat çeken kuşburnunun faydaları oldukça fazladır. Kuşburnu kullanılarak hazırlanan kuşburnu çayı da genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olmaktadır. Peki Kuşburnu Çayı’nın faydaları nelerdir?

Reklamlar
  • C vitamini başta olmak üzere içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunduran kuşburnu çayı, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  • Antioksidan özelliği sayesinde toksin maddelerin ve fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve hücrelerin kendini yenilemesini destekler.
  • İltihap söktürücü etkiye sahip olan kuşburnu çayı, eklemlerdeki iltihapların sökülmesine yardımcı olarak diz ağrısı ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlar.
  • Midenin asit düzeyinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan kuşburnu çayı aç karnına içildiğinde ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının tedavisini destekler. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinin hızlanmasına da yardımcı olarak gaz ve şişkinliği önleyebilir.

Kuşburnu Çayı’nın Zararları Nelerdir?

Kuşburnu Çayı Nedir? Kuşburnu bitkisinin zarardan çok yararı olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak elbette yoğun kullanımlarda alternatif yöntemlerin her biri belirli yan etkilere sebep olabilmektedir. Olabilecek yan etkilerinden korunmak için kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın. 

Kuşburnu Çayı’nın olası yan etkileri;

  • Kuşburnunun yoğun tüketimi bulantı ve kusma, ishal, mide yanması, baş ağrısı, mide krampları, kabızlık, yorgunluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabilir.
  • Kuşburnunun yoğun tüketimi böbrek taşına sebep olabilir.
  • Hamilelikte kullanılması ile ilgili bir bilgi yoktur. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.
  • Hassas bir bünyeniz varsa Kuşburnu alerjik reaksiyona sebep olabilir.
  • Kuşburnunun diyabete olumsuz etkisi konusunda çeşitli söylemler mevcuttur.
  • Diyabet hastalarının Kuşburnu tüketiminde doktora danışmaları gerekmektedir.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır Mı?

Kuşburnu çayı tüketildiğinde vücuttan fazla tuzun ve suyun atılmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar. Diyet ve egzersiz programlarının yanı sıra kullanıldığında sağlıklı bir şeklide zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Kuşburnu Çayı Kaç Kalori?

Eğer evde doğadan toplanmış kuşburnu ile hazırlarsanız bir çay bardağı kuşburnu çayı 32-50 kcal değer aralığına sahiptir. Kuşburnu çayı kaç kalori sorusunu bir fincan olarak düşünürseniz en az 32 kalori değerine ulaşabilirsiniz.

Hazır ambalajlı kuşburnu çayı kaç kalori? 1 poşet kuşburnu çayı kaç kalori? 0 kcal değerine sahiptir.

Şekersiz kuşburnu çayı kaç kalori? Eğer hazır ambalajlı poşet çayla hazırlarsanız bir poşet kuşburnu çayını şekersiz olarak sıfır kalori ile içebilirsiniz. Bununla birlikte bir çay bardağı içerisine demlediğiniz bir küp şeker eklenmiş ambalajlı kuşburnu çayı kaç kalori? derseniz 12 kcal değerine ulaşılabilmektedir.

kuşburnu çayı nedir

Kuşburnu Çayı Nerede Yetişir?

Asıl vatanının Türkiye olduğu ve buradan dünyanın bütün yörelerine zaman içinde yayıldığı bilinen kuşburnu bitkisi, Türkiye’de daha çok Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinde, seyrek olarak da Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yetişmektedir.

kuşburnu çayı nedir

Kuşburnu Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kuşburnu meyvesi, C vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaklardan biridir. Kuşburnu Çayı: Günde üç defa 2 gr. parçalanmış meyve üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edilerek 10-15 dakika demlendikten sonra içilmelidir. Yemeklerden 30 dakika sonra içilmesi önerilmektedir.

kuşburnu çayı nedir

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu