Reklamlar
PsikolojiSağlık

Zihinsel Engelli Nedir?

Reklamlar

Zihinsel Engelli nedir? doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan zihinsel işlev bakımından ortalamanın altında kalan, buna bağlı olarak kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikleri ya da sınırları olan, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyleri anlatır.

zihinsel engelli nedir

Hafif Düzeyde Zihinsel Engelli Nedir?

Zeka bölümü 75-50 arasında olan gruptur. Eğitilebilir gruptur. Okul döneminde ve yetişkinlikte yaşıtlarından geri kalabilirler. Sosyal yaşamda iletişimde sırasında belli olabilir. Riskli durumları yada davranışları kavramada güçlük çekebilirler. Günlük yaşamda çok karmaşık işlerde desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Orta Düzeyde Zihinsel Engelli Nedir?

Zeka bölümü 55-40 arasında olan gruptur. Öğretilebilir grup olarak adlandırılır. Öğretilebilir grup, temel akademik becerilerde eğitilemezken; günlük yaşam becerileri ve öz bakım becerileri kazandırılabilir. Tüm gelişim süreçlerinde yaşıtlarından belirgin şekilde geri kalırlar. Akademik süreçte hatta dil gelişiminde güçlük yaşarlar. Desteğe ihtiyaç duyabilirler. Eğitimle öz bakım becerilerini ve günlük yaşam gereklerini sağlayabilirler.

Ağır Düzeyde Zihinsel Engelli Nedir?

Zeka Bölümü 40-25 arasında olan gruptur. Problem çözme yeteneği yok denecek kadar azdır. Konuşma ve dil becerileri çok sınırlıdır. Basit cümleler kurarak iletişimlerini sağlarlar. Birincil yakınları ömür boyu destek vermek zorunda kalır. Günlük yaşamın her noktasında desteğe ihtiyaç duyarlar.

Çok Ağır Düzeyde Zihinsel Engelli

Zeka grubu 25’in altındadır.Çok temel düzeyde yönergeleri algılayabilirler. Sürekli fiziksel bakım desteğine ihtiyaç duyarlar. Yakın aile bireyleriyle duygusal ya da ifadesel olarak iletişim kurabilirler.

Reklamlar

Zihinsel Engelli Tanılama

Tanılama işlemini psikologlar ve özel eğitim almış uzmanlar yapmaktadır.Günümüzde kullanılan bireysel zeka testleri; Stanford-Binet ve Wisc-R’dir.Her iki testte de sözel ve performans maddeleri yer alır.Testlerde verilen cevaplara göre ‘Zeka Yaşı’ hesaplanır.

Reklamlar

FORMÜL

ZEKA YAŞI(ZY)

ZEKA BÖLÜMÜ(ZB)=————–*100

TAKVİM YAŞI(TY)

ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ

Türkiye’de zihinsel engelli çocukların tanılanmaları ve uygun özel eğitim ortamlarına yerleştirilmelerinden şehirlerdeki rehberlik ve araştırma merkezleri sorumludur.Gerilik durumları genellikle hafif ve orta düzeyde ilkokul çağında anlaşılır.Çünkü yaşıtlarıyla aralarında belirgin farklar vardır.Zihinsel engellilik durumları hafif durumdaysa normal okulların özel eğitim bölümüne yerleştirilirler.

TÜRKİYE’DE ENGELLİ HAKLARI

*Engelli aylığı bağlanması

2021 Engelli maaşı 854 lira olmuştur. Kaynak

*Muhtaç aylığı bağlanması

*Evde bakım ücreti verilmesi

2021 Evde bakım ücreti 1460 liradır.Kaynak

*Gelir vergisinde engelli indirimi

*ÖTV muafiyeti

*Engelli Kimlik KARTI

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu