Reklamlar
EkonomiKripto Paralar

Ethereum Nedir 2022?

Reklamlar

Bitcoin’den sonra en çok kullanılan ve en yaygın kripto para Ethereum dur. Peki Ethereum Nedir? 2013 yılında Rus asıllı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin liderliğinde ABD’de başlamış bir projedir. Ethereum programlanabilir bir blockchain teknolojisidir. Üzerinde smart contract – akıllı kontratlar oluşturulabilir ve bunlar üzerinde geliştirmeler yapılabilir. Mevcut durumda en çok kullanılan blockchain tabanlı uygulama geliştirme programı Ethereumdur.

Ethereum Nedir ve Ne İş Yarar?

Ethereum Nedir ve ne işe yarar? Genel anlamda Ethereum Blockchain evreninde Bitcoin’den sonraki en önemli kilometre taşıdır. Kripto para dünyasının ihtiyaç duyduğu program ya da yeni para birimleri daha çok Ethereum ağında oluşturulur ve geliştirilir. Aşağıda ki cümleden de anlaşılacağı üzere Ethereum, kripto para dünyası için bir nevi petroldür.


Vitalik Buterin

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

— Vitalik Buterin

Ethereum Ne Zaman Kuruldu?

Ethereum Nedir? ICO Projesi Nedir?

2014 yılının Ağustos ayında ICO‘su yapılmıştır ve o tarihe kadar görülmemiş bir talep ile çok kısa zamanda çok yüksek bir ICO yatırımı (16 Milyon Dolar) toplanmıştır. Ethereum ICO fiyatı 0.31 USD dı. Bugün ulaştığı 4600 dolarlık ATH seviyesine göre tam 14.838 kat değerlenmiştir. ICO da 1000$ lık Ethereum alan bir kişi bugün 15 Milyon Dolarlık bir servetin sahibi olabilmiştir.

ethereum nedir
Ethereum ICO Fiyatı

Ethereum Hakkında Yorumlar

Ethereum 2022 Fiyat Tahmini

Ethereum 2020-2021 yılı arasında çok büyük artış göstermiştir. Geçmiş perspektiften bakarsak Ethereum’ın 2022 yılında çok büyük düşüş yaşayacağını düşünmek daha büyük olasılık gibi görünüyor. Ancak De-Fi yapısının daha çok Ethereum üzerinde kurulması ve Kripto piyasalarının çok büyümesi nedeniyle eskisi kadar sert düşüşlerin yaşanmayacağını düşünen bir kesim de bulunmaktadır.

Reklamlar

Ethereum üzerinde çok düşünülmesi gereken bir diğer husus ise Proof of Work’den Proof of Stake yapısına geçiş sürecidir. Bu geçiş döneminde Ethereum madenciliği yapmak artık karlı olmayacağı için madencilerin ellerinde ki Ethereum’ları çıkarmaları da büyük bir düşüşü tetikleyebilir.

Reklamlar

Bir diğer bakış açısına göre 2016-2018 yılları arasında üretilen neredeyse tüm projeler Ethereum üzerinde geliştirilirdi. Ethereum’a rakip olabilecek bir çok platformu coini üretildiyse de hiç biri Ethereum’un yerini tutamamıştı. Fakat 2021 yılı itibariyle Ethereum’un çok ciddi bir rakibi var. Solana hem hız olarak Ethereum’un saniyede yaptığı işleme göre çok daha hızlı hem de işlem ücreti olarak çok düşük. Bu nedenle 2022 fiyat beklentisini düşünürken bunları da göz önünde bulundurmak gerekir.

Ekibimizi hesaplamalarına göre Ethereum bu yıl sonunda kadar ya da Ocak 2022 tarihine kadar 6500$ fiyatını görse dahi 2022 yılını sonuna kadar tekrar 1000$ altına ineceğini öngörmekteyiz. Bu fiyat tahmini tamamen kendi beklentimiz üzerine yapılmıştır. Her hangi bir yatırım tavsiyesi değildir.

Ethereum Nedir? Ethereum Madenciliği Nedir?

Ethereum’da aynı Bitcoin gibi madencilik yöntemi ile üretilmektedir. Daha çok ekran kartlarının üzerinde bulunan GPU’lar yardımıyla üretilir. Son yıllarda oldukça popülerleşen Ethereum madenciliği nedeniyle piyasada son bir kaç yıldır gamerlar ekran kartı bulamamaktadır. Bu nedenle sadece Ethereum madenciliği yapabilecek özel ekran kartları üretilmeye başlanmıştır

Bir yandan donanım üreticileri tarafından desteklenen Ethereum madenciliği büyürken diğer yandan da bu madencilik faaliyeti nedeniyle oluşan elektrik tüketimi çok ciddi bir tepkiye yol açmaktadır. Ethereum gelişitiricileri ise çevre dostu ve madencilik olmadan üretilebilen Proof of Stake tekniğine geçmeye çalışılmaktadır

Ethereum Madenciliğini Maaliyetleri

Madencilik Çiftliği

Ethereum Madenciliği Fizibilitesi

Ethereum Fizibilitesi

Tabloda da görebileceğiniz üzere 10 kart ile oluşturulmuş ortalama 80-100 Bin TL üzeri yatırım size aylık 10-12 Bin TL kar olarak geri dönecektir. Mevcut rakamlarla Ethereum madenciliği oldukça karlı bir iş olarak gözükmektedir.

Ethereum Ecosystem

Ethereum platformu üzerinde geliştirilen ve Ethereum ağı üzerinde çalışan programlar ve kripto para tokenları Ethereum Ecosistemini oluştururlar.

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu