Reklamlar
EkonomiDünyaGündem

2020 Dünya Ekonomik Krizi…

Reklamlar

Bugün krizler tarihi serisinde uzun süredir yazmayı düşündüğüm fakat ertelediğim bir krizden bahsedeceğim. Her krizin bir hikâyesi vardır. Hatta olmalıdır da… 2020 Ekonomik Krizinin hikayesini de kendi penceremden size anlatmaya çalışacağım. Bu yazı sadece tarihi gerçekler değil muhtemel senaryoları da içerecektir.

Amerikan Yüzyılı

Amerikan Yüzuılı, 1913 yılında FED’in kuruluşunu milat alırak, 2020 yılına kadar olan süreye verdiğim isimdir. ABD’nin yükselişi dünya ekonomik krizler tarihinde bahsettiğimiz İngiliz Yüzyılının Uzun Buhran ya da diğer adıyla Long Depression’un bitmesiyle başlar. Uzun Buhran’ın sonucu olarak İngiltere’yi yavaş yavaş terk eden küresel sermaye Wall Street’e yerleşmeye başlamıştır. Tarih 23 Aralık 1913 gösterdiğinde ise artık resmen küresel sermaye dünyayı ABD’den yönetiliyordu. Milat olarak FED yani Amerikan Merkez Bankası’nın kurulduğu tarihini alıyorum. FED’in kurulması daha önce birkaç sefer denenmiş olsa da ABD’nin kurucu kadroları buna izin vermemiştir. Gerekli alt yapı hazırlandık sonra adını Türklerin de çok iyi bildiği Başkan Woodrow Wilson döneminde kurulabilmiştir. (Bkz: Wilson İlkeleri) Hatta öyle ki Woodrow Wilson, başkan olmadan önce FED’in kuruluşu ile ilgili belgeleri imzalamış olduğu söylenir. O tarihten itibaren hiç bir ABD başkanı bu kuruluşu tartışmaya dahi açmamıştır. Tek bir istisna var JF Keneddy. O da konuştuktan sonra 6 ay içinde öldürülmüştür.

FED’in Kuruluşu

FED’i ayrıca inceleyeceğiz ama kısaca anlatmak gerekirse Avrupa kökenli bankerlerin bir araya gelerek kurdukları özel bir bankadır. Amerikan hükümetinden para basma imtiyazını almıştır. Bu inanılmaz gözüken ayrıcalık önce tüm ABD’nin sonra tüm dünyanın köleleştirilme sistemidir. Evet ABD’de bir çok insan refah içerisinde yaşıyor. Dünyanın geri kalanına göre daha iyi durumda olabilirler fakat bu onlarında köle olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Dolar ve ABD Para Sistemi

FED’in temel görevi para yani dolar basmaktır. Bastığı dolarları ABD hükümetine ve diğer bankalara faizle satıyor. Yalnız etkisi sadece ABD üzerinde değildir. Tüm dünya petrol ticaretini ve teknoloji harcamalarını dolar üzerinden yaptığı için tüm ülkelerin dolara ihtiyacı oluyor. Dolayısıyla FED’in bastığı dolarlar tüm dünyaya faiz karşılığı satılmaktadır.

FED’in başlıca görevi enflasyonu ve işsizliği kontrol altında tutmaktır. Bu görevi gereği en az %2 enflasyon olmalıdır. Burada önemli bir ayrıntı var amacı enflasyonu sıfırlamak değil sadece kontrol altında tutmaktır. Yıllar içinde karşılıksız dolar basarak enflasyon yaratır. Çünkü bunu yapmak zorundadır. FED’in bastığı her dolar bir öncekinden daha değersizdir. Aşağıdaki tabloda yüzyılda doların satın alma gücündeki değişimi görüyorsunuz. Daha basit ifade edersek altın veya petrolün fiyatı yükselmiyor Dolar’ın fiyatı düşüyor.

Reklamlar
Doların Satın Alma Gücü

ABD’nin Sonu mu Geldi?

Tabloda da göreceğiniz gibi basılan bu karşılıksız para ile ortalama 10 yılda bir mutlaka bir kriz çıkıyor. FED bu kriz dönemleri öncesinde basılan karşılıksız para ile fiziksel altın toplar ve aslında sürekli kazanmaya devam eder. Bu dönemde daha önce borçlandırdığı şirketlere ortakları olan büyük bankalar aracılığıyla el koyar. Bu sistem görünürde tıkır tıkır işler gözükse de her şey gibi bu sisteminde bir sonu var. Zaten yazdığım bu makalenin konusu da bu sitemin sonuna geldiğini düşünmemdir. Belki de yanılıyorum. Bu yıl bu sistemin sonu gelmeyecek ancak emin olduğum bir şey varsa bu sistemin sonun çok yakın olduğu…

Reklamlar

NASDAQ BALONU

Tabi ki bu geçiş dünden bugüne olacak bir süreç değil. Zaten birkaç ayda bu sistemin çökeceğini söylemedim. 20 yıldır Nasdaq Endeksini incelerim ve gördüğüm şey bu ve bunu anlatmaya çalışıyorum.

1 Mart 2000 yılını milat kabul edersem DOT-COM Bubble’ı adını verdiğimiz büyük ekonomik kriz bence ABD merkezli dünyanın sonunun geldiğinin ilanıydı.

Dot-com bubble krizinden 8 yıl sonra ABD yeni bir kriz ile karşı karşıya geldi. 2008 Emlak Balonu ve sözde ABD bu kriziden de kurtulmuştu. Aslında bu kurtulma FED’in büyük hırsızlığının en büyük göstergesiydi. Çünkü sistemin sonu geldiğinde balon çok daha hızlı büyür. O kadar yüksek miktarda karşılıksız Dolar bastılar ki ne kadar Dolar basıldığını kimse öğrenemedi.

Basılan karşılıksız dolarlar 1 Mart 2009 tarihinden itibaren yeni bir borsa balonun başlamasına sebep oldu. Ve bu balon ne zaman patlayacak diye beklerken NASDAQ endeksi görülmemiş şekilde son 6 ayda inanılmaz bir artış göstermeye başladı. Az önce de yazdığım gibi bir balon patlamadan önce çok hızlı büyüyor. Bu balonun oluştuğunu görmek içim kahin olmaya gerek yok. Dev Amerikan şirketleri 6 ay içerisinde 4-5 kat arttı. Örneğin, 2019 Eylül ayında 200$ olan Tesla hisseleri Şubat 2020’ye geldiğinde 900$’ı geçiyordu. Bunun hiçbir ticari açıklaması olamazdı.

Aşağıda paylaştığım grafiği Ocak ayında ben çizmiştim. Bu grafiğe göre NASDAQ Endeksi 1 Mart 2020 de 10 Bin olacak ve o tarihten itibaren çöküş başlayacaktı. Karşılaşacağımız kriz, 1929 Büyük Buhranından çok daha yıkıcı olacak diye düşünüyordum.

Nasdaq Endeksi Ocak 2020 Tahmini

Corona Virüsü Krizin Nedeni mi?

Tabi ki bu süreçte aklıma Corona Virüsü vs gelmedi. Gelemezdi de… Zaten ortada böyle bir şey yoktu. 23 Aralık 1913 yılında FED kurulduğunda kimse 1 yıl sonra tüm Dünya’nın savaşacağını ve tüm imparatorlukların yıkılacağını ve yerine ABD imparatorluğunun kurulacağını tahmin edemeyeceği gibi…

Dünyanın Yeni Lideri Kim Olacak?

Makalenin başında dediğimiz gibi her krizin bir hikâyesi olmalıydı. Birinci Dünya Savaşın başlaması için gereken hikaye Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Franz Ferdinand’ın öldürülmesiydi. Kriz yazarları bu sefer beklenen krizi bir virüse bağladılar. Tüm dünya ekonomisi durdu ve ABD bu krizden en çok etkilenen ülke. Bana göre bir süre sonra geçtikten sonra yenidünya düzenin lideri kim olacak onu yazacaklar. Çünkü artık ABD değil.

Şimdi herkes yeni dünyanın liderinin Çin olacağını tahmin ediyor ama ben bundan emin değilim. Bankalar belki artık kendi ülkelerini kurmuşlardır ve gölge oyunu yerine sahneye çıkmaya karar vermişlerdir. Bakalım zaman bize nasıl bir yeni dünya getirecek…

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu