Reklamlar
Sağlık

Siyah Çay Nedir? 2022

Reklamlar

Siyah Çay Nedir? Siyah çay ya da Türkçedeki sade kullanımıyla çay, oolong, yeşil ve beyaz çaylardan daha fazla oksitlenmiş bir çay türüdür.

siyah çay nedir

Siyah Çay Nedir?

Siyah Çay Nedir? Siyah çay ya da Türkçedeki sade kullanımıyla çay, oolong, yeşil ve beyaz çaylardan daha fazla oksitlenmiş bir çay türüdür. Bu üç çay gibi Camellia sinensis kolunun yapraklarından hazırlanır. Genel olarak, siyah çay tat açısından az oksitlenmiş çaylardan daha fazla güçlüdür.

Siyah Çay Nasıl Demlenir?

• Demlemede kireçsiz su kullanılarak çaydanlıkta iyice kaynatılmalı ve porselen demlik tercih edilmeli.
• Demliğe yeteri kadar kaynamış su doldurulmalı.
• Demliğe konan kaynatılmış suyun üzerine her bir bardak için 2 çay kaşığı Çaykur çayı konulmalı.
• Demlik çaydanlık üzerine konularak, kısık ateşte demlemeye bırakılmalı. Demleme süresi 10-12 dakika olmalı.
• Demlenen çay yarım saat içinde tüketilmelidir.
 Afiyet olsun.
Not: Demlemede kireçsiz su kullanılarak çaydanlıkta iyice kaynatılmalı ve porselen demlik tercih edilmeli.

Siyah Çay Neye İyi Gelir?

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar siyah çayın kalp ve damar sağlığını koruduğunu bunun yanında ayrıca, felç ve kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca siyah çayın antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruyucu özelliği de vardır.

Siyah Çay’ın Faydaları Nelerdir?

Siyah çay, ülkemizde en çok tüketilen çay türüdür. Kahvaltıların vazgeçilmezi, yemek sonrası keyfin ilk akla gelen ismi olan siyah çay, sağlık için de oldukça faydalı bir besin. İşte siyah çayın bilinmeyen faydaları…

Reklamlar
  • Siyah çay, antioksidanlar içerir. Ancak siyah çayın içindeki antioksidanların ortaya çıkabilmesi için bazı önemli noktalar bulunuyor. Siyah çay, yüksek sıcaklıkta demlenirse antioksidanlar ortaya çıkıyor. Ayrıca siyah çayın içindeki antioksidanların açığa çıkmasını önleyen bazı unsurlar da var. Bunlardan bir tanesi çayın süt ile içilmesi, diğeri ise poşet çayların kullanılması.
  • Yapılan araştırmalar, siyah çayın çürük oluşumuna engel olduğunu, ağız sağlığını koruduğunu ortaya koydu.
  • 2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, günde 3 fincan çay içen insanlarda felç ve inme riski daha düşük.
  • Çayın içindeki antioksidanlar yumurtalık kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı oluyor.

Siyah Çay’ın Zararları Nelerdir?

Kahvaltıdan, akşam yemeğine kadar tükettiğimiz Çay’ın faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır peki Siyah Çay’ın zararları nelerdir ? Hemen hemen her insana hitap eden çayın fazla içilmesi durumunda bazı zararlara neden olabilir. Bu nedenle fazla çay tüketiminin neden olduğu zararları sizler için araştırdık işte siyah çayın zararları…

Reklamlar

İshal
Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak alınması gereken miktarın üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale sebep olur. Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin olaylar karşısında sinirli ve gergin olmasına neden olur.

Kabızlık
Her ne kadar beklenmedik olsa da çayın içerisinde bulunan tanen isimli madde vücutta depolanır. Çayın fazla tüketimi tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesiyle kabızlığa neden olur.

Mide rahatsızlığı
Çay kafein içermektedir. Kafein midenize ulaştığında, midede çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olur. asidik maddeler vücudun absorbe edeceğinden fazla olduğu zaman mide huzursuz ve rahatsız hissedilir. Ülser, gastrit ya da mide kanseri gibi hastalığa sahipseniz çaydan uzak durmalısınız.

Uykusuzluk
Çayın fazla tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur. Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur. İnsomnia beraberinde uyku düzeni sorunlarını getirir. Uzmanlara göre sağlıklı ve fit kalabilmek için daha az çay tüketilmesi gerekiyor.

Premenstrual sendrom
Fazla çay tüketimi kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olur. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi belirtileri vardır.

Böbrek rahatsızlıkları
Çay tüketimi böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biridir. Kafeinin oluşturduğu uyarım kişiye zarar verir. Çayın içerisinde bulunan oksalat böbrek taşına neden olur.

İdrar sorunları
Fazla çay tüketimi sık idrara çıkmayı gerektirir. Kafein kişinin mesanesine baskı yapar ve mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçirerek kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Yemek borusu kanseri
Çok sıcak bir şey içtiğinizde bu içecek yemek borusundan geçerken kanala zarar verir. Bu durum yemek borusu kanserinin nedenleri arasında gösterilebilir. Çayınızı sıcak değil ılık içmeniz yemek borusu kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Ödem ve şişkinliğe sebep olur
Günde 4 fincandan fazla çay içip 2 litreden az su tüketirseniz vücudunuzda ödem ve şişlik tehlikesi sizi bekliyor olacaktır. Sürekli kilo değişimi yaşıyorsanız sebebi aşırı çay tüketimine bağlı ödemdir.

İnsülin direncini artırır
İnsülin direnci, karaciğer ve pankreasın sağlıklı çalışmadığını gösterir. Karaciğer hastalığı veya insülin direnciniz varsa çay tüketiminizi azaltın.

Vücudun kurumasına sebep olur
Çay içenler vücutlarında su ihtiyacını pek fazla hissetmezler. Oysa ki çay, vücudun su ihtiyacını karşılamaz ve vücutta bulunan suyu çekip dışarı atar.

Dişleri sarartır
Çay, dişlerin sararması ve leke oluşumuna neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çay içtikten sonra 1 bardak su ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

Hamile kalmayı zorlaştırır
Çay içerdiği kafeinden dolayı hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken bir içecektir. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle tüketilmelidir.

Siyah Çay Zayıflatır Mı?

Günlük beslenme listenize ekleyebileceğiniz bir bardak siyah çay, diyetinizi bozdurmaz iken kilo vermeye yardımcı olduğu etkisi bulunmamaktadır.

Siyah Çay Kaç Kalori?

100 gr siyah çay = 1 kcal

siyah çay nedir

Siyah Çay Nerede Yetişir?

Afrika’dan Amerika’ya kadar her yerde çay vardır ama bizim bildiğimiz siyah çayın iyisi dünyada 2, bilemediniz 2.5 yerde yetişir. Bunlar sırasıyla Hindistan, Çin ve eskiden Seylan diye bildiğimiz Sri Lanka’dır. Ama iyi çayın asıl vatanı Hindistan ve Çin’dir. Hindistan’ın en önemli çay üretim merkezi Darjeeling’dir.

siyah çay nedir

Siyah Çay Ne Zaman İçilmeli?

Besin tüketimini yaptıktan sonra en az 45 dakika bekledikten sonra siyah çay içebilirsiniz. O zaman daha sağlıklı olacaktır.

siyah çay nedir

En İyi Çay Markası Olan ÇAYKUR çay firmasında bir çok çay çeşitlerini bulabilirsiniz.

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu