Reklamlar
Sağlık

Kekik Çayı Nedir? 2022

Reklamlar

Kekik Çayı Nedir? Yüksek antioksidan içeriği ve güçlü anti-viral özelliklerinden dolayı kekik çayı, hafızayı uyarmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye, öksürüğü hafifletmeye, ateşi düşürmeye ve soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Kekik Çayı’nın en iyi markası Arifoğlu’dur.

Kekik Çayı Nedir?

Kekik Çayı Nedir? Kekik Çayı, nane ailesinden hoş kokulu bir bitkidir, 400’den fazla alt türü ve aslında sayısız kullanım alanı vardır. Antioksidan ve anti-viral özellikleri nedeniyle binlerce yıldır hastalıkların tedavilerinde özellikle çay olarak tüketilmektedir. Kekik çayı, hafızayı canlandırmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye, öksürükleri yatıştırmaya, ateşi düşürmeye, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemmel bir doğal sakinleştiricidir. Bunun yanında sindirim sistemini destekler ve arındırır. Ancak özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, kekik çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

Kekik Çayı Nedir? Kekiğin çayının yapımı son derece basittir. İçmek istediğiniz miktardan biraz daha fazla suyu kaynatın. İçine 2 dal taze kekik koyduğunuz fincanınızın içine sıcak suyu koyun ve 15 dk. kadar bekleyin. Dilerseniz içine limon ya da bal da ekleyebilirsiniz.
Ayrıca bu demleme yöntemiyle daha fazla miktarda çay hazırlayıp cam bir şişede buzdolabına koyabilir ve soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Kekik Çayı Nedir? Öksürük, bronşit gibi solunum sisteminizi etkileyen rahatsızlıkları iyileştiriyor.
Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlığı önlüyor.
Romatizma ağrılarına iyi geliyor.
Özellikle kolon kanseri konusunda tam bir savaşçıdır.
Gargara yapıldığında ağız kokusunu engelliyor, diş eti hastalıklarına iyi geliyor.

Reklamlar

Kekik Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

Tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur

Reklamlar

Yapılan bazı çalışmalar kekik çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürürerek hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bunun yanı sıra “kötü” LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilmektedir.

Kekik çayı güçlü bir antioksidandır

Kekikteki uçucu yağlardan biri olan timol, güçlü bir antioksidandır. Beyin hücrelerindeki omega-3 yağ asitlerini veya sağlıklı yağları artırarak yaşa bağlı oluşabilecek demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ayrıca timole ek olarak, kekik çayında antioksidan flavonoidler olan apigenin, naringenin, luteolin ve timonin de bulunmaktadır. Bu bileşikler, vücut tarafından üretilen ve yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunan dengesiz moleküller olan serbest radikallere karşı savunmaya yardımcı olur.

Öksürüğe iyi gelir

Kekik çayı doğal bir öksürük ilacıdır. Araştırmalar, sarmaşık yapraklarıyla birlikte kekik yapraklarının öksürük ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca boğaz kaslarını gevşeterek rahatlama sağlayabilir.

Kekik çayı bağışıklık sistemini destekler

Kekik, temel vitamin ve minareller açısından zengin bir bitkidir. A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez içerir. Özellikle A ve C vitaminleri bağışıklığın güçlenmesinde ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde son derece önemlidir. Kekiğin çayı ise bu özellikleriyle grip, zona, HPV, genital veya oral herpes, hepatit gibi enfeksiyonlara neden olan viral patojenlerle başa çıkmada bağışıklık sistemini destekler.

Sinir sistemini rahatlatır

Kekiğin temel bileşenlerinden biri de ‘karvakrol’dür. Bu bileşen, nörolojik sistem üzerinde sakinleştirici ve destekleyici etkiye sahiptir. Ayrıca beynin nörotransmiter işlevine fayda sağladığı bilinen iyi bir piridoksin kaynağıdır. Yatmadan önce içilen bir fincan çay zihni sakinleştirebilir, stresi ve endişeyi azaltabilir.

Hazımsızlığı giderir

Kekik çayı, kekiğin içerdiği uçucu yağlar ve fenoller sayesinde sindirim sistemini destekler ve arındırır. Bazı bağırsak kancalı kurtlarını ve tenyayı dökmeye yardımcı olabilir.  Ayrıca yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve gazı azaltır. Antispazmodik özelliği ile bağırsak kramplarına ve hatta adet kramplarına iyi gelebilir.

Kekik Çayı’nın Zararları Nelerdir?

Kekik Çayı Nedir? Kekik çayı çoğu zaman güvenli bir içecektir, ancak nadir de olsa aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir

Kekiğin çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar kekik çayı tüketmemeli ya da içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca ameliyat sırasında ve sonrasında da ekstra kanama riskini artırabileceği için tüketilmemelidir.

Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Her türlü besin gibi kekik de alerjiye neden olabilir. Mercanköşk, nane, ada çayı, lavanta, biberiye, fesleğen, melisa, reyhan gibi lamiaceae (ballıbabagiller) familyasındaki herhangi bir bitkiye alerjisi olanların aynı aileden olan kekiğe de alerjisi olabilir. Eğer çay içtikten sonra vücudunuzda alışılmadık reaksiyonlar gözlemlerseniz içmeyi bırakın ve hemen doktorunuza danışın.

Bazı kanser türlerinin semptomlarını kötüleştirebilir

Kekik çayı vücutta östrojen gibi davranabilir. Bu da meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlı kanser türlerinin semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar kekik çayından kaçınmalıdır.

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir;

  • Daha önce bahsettiğimiz gibi kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve varfarin veya heparin gibi antikoagülanların etkilerini artırarak kolay kanama ve morarmaya neden olabilir.
  • Yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişiler de kekik çayını dikkatli tüketmelidir. Bu ilaçları alırken kekik çayı içmek kan basıncında anormal bir düşüşe (hipotansiyon) neden olabilir.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

Kekik Çayı Nedir? Kekik çayı metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha hızlı ve daha verimli yağ yakmasını sağlayabilir. Ancak egzersiz ve doğru beslenmeyle desteklenmedikçe, tek başına kilo vermeye yardımcı olamaz.

Kekik Çayı Kaç Kalori?

1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik çayı için belirtilen besin değerleri şöyledir: 

Kalori: 11.5 

Karbonhidrat: 2.7 gram

Protein: 0.4 gram.

kekik çayı nedir

Kekik Çayı Nerede Yetişir?

Kekik Çayı Nedir? Dağ kekiği baharın gelişini müjdeleyen bir bitkidir. Kış bitmeye güneş ısıtmaya başladığında dağ kekikleri kendini göstermeye başlar. Egenin dağlık bölgelerinde Mart – Nisan aylarında yetişir. Köyümüzün dağlık bölgesinin bitişinde ve dağ eteklerinde yetişir.

kekik çayı nedir

Kekik Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kekik Çayı Nedir? Günde iki kere bu mucizevi etkileri olan çay sabah ve akşam saatlerinde iki kere içilebilir. Aynı zamanda gece yatmadan önce içildiği takdirde yağ yakımını hızlandırdığı söyleniyor. Aşırıya kaçıldığı takdirde sindirim sorunlarına yol açtığı için günde iki fincandan fazla içilmemesi önerilmektedir.

kekik çayı nedir

Başka Bir Çay Tanıtımımızı Okumayı Unutmayın!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu