Reklamlar
Gezi

Bursa’da Gezilecek Yerler 2022

Reklamlar

Bursa’da Gezilecek Yerler? Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehiri olan Yeşil Bursa’da gezilecek yerleri sizin için derledik…Muradiye Külliyesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Tophane Saat Kulesi, Koza Han, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Tuzaklı Köyü, Eski Aynalı Çarşı, Tirilye, Gölyazı, Cumalıkızık, Suuçtu Şelalesi, İnkaya Çınarı ve Bursa’nın İncisi Uludağ keyifli okumalar…

1- Muradiye Külliyesi

Bursa’da Gezilecek Yerler, Sultan 2. Murat döneminde inşa edilen külliyenin içinde hamam, camii, medrese ve türbeler var. Osmangazi de yer alan Muradiye külliyesi, Bursa merkezde gezilecek yerlerin en önemlisi olarak nitelendirilebilir.

bursa'da gezilecek yerler
Muradiye Külliyesi

2- Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Bursa’da Gezilecek Yerler, Osmangazi semtindeki bu iki türbe karşılıklı konumlanarak Bursa gezisinin tarih haritasını oluşturuyor. Devleti’nin kurucuları Osman Bey ve Orhan Bey’in kabirlerinin bulunduğu türbeler, Tophane Meydanı’nda yer alıyor.

Bizim de Osman Bey ile ilgili yazımızı okumayı unutmayınız!

bursa'da gezilecek yerler
Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

3- Tophane Saat Kulesi

Bursa’da Gezilecek Yerler, Tophane Parkı’nda bulunan kule 6 katlı olup, tepesinde yer yöne bakan 4 adet saat bulunduruyor. Bursa’daki tarihi yerlerin en özgünlerinden olan kule, şimdilerde dijital bir saate sahip.

Reklamlar
bursa'da gezilecek yerler
Tophane Saat Kulesi

4- Koza Han

Bursa’da Gezilecek Yerler, Bursa’da gezilecek yerler denilince akla gelen bir diğer yapı grubu da hanlar. Özellikle Koza Han’ın ünü turistik gezi yapanlar arasında çokça yayılmış durumda. 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından yaptırılan Koza Han, Bursa’nın tarihi alışveriş merkezi olarak biliniyor.

Reklamlar
bursa'da gezilecek yerler
Koza Han

5- Ulu Camii

Bursa’da Gezilecek Yerler, Bursa’nın sembollerinden olan Ulu Camii, şehri ziyaret eden herkesin gezmesi gereken görkemli bir yapı. Yirmi kubbesi olan Ulu Camii, ülkenin iç alanı en geniş camisi olarak biliniyor.

bursa'da gezilecek yerler
Ulu Camii

6- Yeşil Türbe

Bursa’da Gezilecek Yerler, Bursa’nın simgelerinden olan Yeşil Türbe, şehrin her yerinden görülebilen ve motifleriyle göz kamaştıran bir dini yapı. 15. yüzyıl mimarisi hakkında oldukça net ipuçları da veren iki katlı Yeşil Türbe’de yer alan mihrap, döneminin sayılı sanat eserleri arasında.

bursa'da gezilecek yerler
Yeşil Türbe

7- Tuzaklı Köyü

Bursa’da Gezilecek Yerler Osmangazi ilçesinde olan Tuzaklı Köyü, Bursa piknik yerlerinin en başında, yeşilin her tonunu barındıran doğasıyla yer alıyor. 900 yıllık bir geçmişe sahip olan Tuzaklı Köyü, Bursa’ya 18 km uzaklıkta. Ayrıca çevresi tamamen orman olduğundan muhteşem bir manzaraya da sahip.

bursa'da gezilecek yerler
Tuzaklı Köyü

8- Eski Aynalı Çarşı

Bursa’da Gezilecek Yerler Bugün daha çok antikacıların hizmet verdiği çarşının ismi ise son restorasyon işlemlerinin ardından buraya gelen bir tüccarın duvarlara astırdığı aynalardan geliyor. Bu arada çarşıda kuyumcular da bulunabiliyor.

bursa'da gezilecek yerler
Eski Aynalı Çarşı

9- Tirilye

Bursa’da Gezilecek Yerler Bursa’nın küçük ama dopdolu kasabası Tirilye, Mudanya ilçesine bağlı olan ve yine tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir bölge. Aslında eski bir balıkçı köyü olan Tirilye’de hayat oldukça sakin akıyor.

bursa'da gezilecek yerler
Tirilye

10- Gölyazı

Bursa’da Gezilecek Yerler Gölyazı, popülerliğini henüz kazandı diyebiliriz. Gölyazı Uluabat Gölü üzerinde yer alan bir adacık diyebiliriz. Karayoluna bir köprü aracılığıyla bağlanan Gölyazı diğer yönüyle de Osmanlı’dan Bizans’a kadar bir çok yönetimin izini bıraktığı tarihi bir adres.

bursa'da gezilecek yerler
Gölyazı

11- Cumalıkızık

Bursa’da Gezilecek Yerler Çoğu turist Bursa gezisine başlamadan önce “Cumalıkızık nerede?” sorusunu sorar. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşabilen ve popülerliğini koruyan Bursa Cumalıkızık, Yıldırım ilçesine bağlı, Uludağ’ın eteklerindeki bir köy…

Bursa gezinize başlamadan önce bu güzel köye uğramanızı ardından Mavi Yıldız Restauran’ın Bursa manzarası ve Bursa yöresel ürünleri ile kahvaltı yapmanızı tavsiye ederiz.

bursa'da gezilecek yerler
Cumalıkızık

12- Suuçtu Şelalesi

Bursa’da Gezilecek Yerler Bursa çevresinde çeşitli şelaleler mevcut ama aralarından en meşhuru Karadere Nehri’ndeki Suuçtu Şelalesi. İsminden de anlayacağınız gibi şelaleden yaklaşık 40 metre yükseklikten uçarcasına düşüyor. Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunmaktadır.

bursa'da gezilecek yerler
Suuçtu Şelalesi

13- İnkaya Çınarı

Bursa’da Gezilecek Yerler İnkaya Çınarı Türkiye’nin anıt ağaçları arasında en meşhurlardan. 35 metre uzunluğunda 3 metre çağında kelimenin tam anlamıyla bir dev. Kendisi 600 yaşında. İnsan böylesine ulu bir canlının yanında bir kez daha kendini ufacık hissediyor.

bursa'da gezilecek yerler
İnkaya Çınarı

14- Bursa’nın İncisi Uludağ

Bursa’da kışın gezilecek yerler sorulursa şüphesiz ilk olarak Uludağ adres gösterilir. Sadece kent için değil, aslında tüm Türkiye’de kış turizminin merkezlerinden olan Uludağ, özellikle Aralık-Nisan ayları arasında on binlerce turistin akınına uğruyor.

bursa'da gezilecek yerler
Uludağ
  • 15- Anadolu Arabaları Müzesi
  • 16- Karagöz Müzesi
  • 17- Emir Sultan Camii
  • 18- Hanlar Bölgesi
  • 19- Irgandı Köprüsü
  • 20- Teleferik-Uludağ

Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu