Reklamlar
Gezi

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler 2022

Reklamlar

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Bu sefer diğer yazılarımızdan farklı olsun istedik en büyük şehrimiz olan İstanbul’da hafta sonu gidilecek yerleri derledik size de keyifle okumak düşer keyifli okumalar…

1- Otağtepe Fatih Korusu

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Eski adı Otağtepe Parkı bugünkü ismi Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak bilinir.

Otağtepe adını, Osmanlı zamanında şehrin ilk kuşatıldığında Yıldırım Beyazid Han’ın otağının buraya kurulmasından dolayı almıştır. İstanbul Boğazı’nın üç gerdanlığı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprülerine bakan manzaraya sahip alanda binlerce farklı ağaç ve çiçek türüne ev sahipliği yapan bir bahçedir.

Tarihi dokusu ve şehrin güzelliği ile harmanlanan bu yer size günlük hayat stresini unutturacaktır. Otağtepe Fatih Korusu’nda yaklaşık 10 km’lik alanda özgürce yürüyüş yaparak muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Reklamlar

Giriş: Ücretsiz’dir.

Reklamlar

Gitmişken uğramayı ihmal etmeyin ;)))

istanbul' da hafta sonu gidilecek yerler

2- Polonezköy

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, İstanbul’da ki doğal yerlerin başında gelen güzel yerlerden biri olan Polonezköy de doğa ile iç içe bir hafta sonu tatilini sürdürebilirsiniz. İstanbul’un arka bahçesi konumunda yeşilin, ormanın korunduğu nadir yerlerden biri olan Polonezköy. Osmanlı İmparatorluğu zamanında koruma altına alınmış Polonya halkının kurduğu bu köye Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki Kavacık sapağından sapılıp Acarkent’i geçtikten sonra, Polonezköy tabelalarını takip edilerek ulaşılıyor. Köy meydanında kahvede çayınızı kahvenizi yudumlamak, Polonezköy Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşü sonrası kır lokantalarından birinde köy kahvaltısı yapmak ya da kendin pişir kendin ye olayına girmek oldukça keyifli oluyor. 

Gitmişken uğramayı ihmal etmeyin ;)))

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

3- Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi, Poyrazköy

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Her ne kadar hafta sonları fazla kalabalık olsa da erken yola çıkıldığında doğada keyifle gezilebilecek bir rota. Yoros Kalesi’ni gezip tepeden boğazı izledikten sonra Kale’den Kavak’a doğru uzanan yokuş üzerinde stepler halinde konumlandırılmış Yoros Kafe’de panoramik manzara eşliğinde kahvaltı edebilir, tahta salıncaklara binebilir, üzerine Kavak’ta dondurma veya waffle keyfi yapabilirsiniz. Güneşli günlerde Poyrazköy balıkçılarının kumsalın yanı başındaki masaları da geç öğle yemeği için değerlendirilebilir.

Gitmişken uğramanız bir kaç yerler burada daha fazla :))

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

4- Riva

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, 2. Köprü yolundaki Kavacık sapağından dönüldükten sonra yarım saatte ulaşılan Riva yaz aylarında deniz kum güneş üçlüsüne İstanbul’un merkezinden en kısa sürede ulaşılabilecek destinasyonlardan. Baharda ve güneşli kış günlerinde bile kumsalda oturup dalgaların sesini dinlemek huzur verici. Üzerine Riva Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu noktadaki restoranlarda kahvaltı keyfi ya da meze ve balık ziyafeti de eklenirse değmeyin keyfinize. Riva’da göze çarpan bir diğer değer ise Öğümce köyünde bulunan ve Türkiye’nin ilk cam okulu olan Riva Cam Okulu. Uluslararası düzeyde cam ve güzel sanatlar eğitimi veren cam okulunda isteyenler için konaklamalı kurslara katılma imkanı da mevcuttur.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

5- Saklıgöl-Şile

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Şile yönüne sapıldıktan sonra yaklaşık 1 saatte ulaşılan Şile de yazın günübirlik gezilerde deniz, kum, güneş üçlüsü için kolay ulaşılabilir bir alternatif. Deniz sezonu dışında da gidildiğinde kumsalda deniz havası alabilir, limanda yürüyüş yapıp balıkçıya dönüştürülmüş teknelerde balık yiyebilir ya da evde akşam yemeği için liman balıkçılarından taze balık alabilirsiniz. Diğer bir alternatif de ana yoldan Şile merkezin tam tersi yöne sapıp, Saklıgöl yolu üzerindeki bahçelerde gözleme ayran keyfi sonrasında Saklıgöl’e ulaşıp göl etrafında trekking yapmak. Güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculuk sonrası ulaşılan, ormanın içine saklanmış bu gölün manzarası gerçekten etkileyici. Buradaki tek tesis olan Saklıgöl Kafe’de de isterseniz restoran servisinden faydalanabilir, isterseniz masa ve mangal kiralayabilirsiniz.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

6- Belgrad Ormanı

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, İçerisinde 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuru bulunan Avrupa Yakası’nın en çok bilinen ormanlık alanı Belgrad Ormanı’nda rota dışına çıkıldığında çok güzel dere ve göletlere de rastlamak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel olarak oldukça etkileyici. Tüm kamuya açık alanlarda olduğu gibi kalabalıktan kaçınmak için mümkün mertebe erken saatlerde gidilmeli.

7- Atatürk Arboretumu

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuş olan Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının yapacakları bilimsel araştırmalara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için göl kenarında, yeşilin bin bir tonunu bir arada görebileceğiniz, muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz, cennetten köşeler sunuyor.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

8- Kaymakdonduran Ormanı

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Beykoz sahilinden 5 km mesafedeki Akbaba Köyü yolu üzerindeki bu ormanlık alanda ahşap masalarla donatılmış birden fazla piknik alanı mevcut. Sonbahar ve kış aylarında oldukça da sakin. İster doğanın kollarında güzel bir kahvaltı, ister orman yürüyüşü isterseniz de özel mangal alanlarında izin verilen mangal keyfi yapabilirsiniz. Sonbaharda kestane toplamak ve bolca sincaba rastlamak da mümkün. Beykoz sahilinde boğaz yürüyüşü sonrası piknik yapmak şeklindeki bir ikileme için de lokasyonu gayet uygun…

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

9- Kirazlıbent Tabiat Parkı

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Bağcılar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Kirazlıbent Tabiat Parkı ve Mesire Alanı Sarıyer İlçesi Belgrad ormanları içerisinde yer alıyor. Belgrad Ormanlarındaki 9 tabiat parkından biri olan Kirazlıbent ismini Osmanlı döneminde Kirazlıdere üzerine inşa edilmiş olan bentten alıyor. Kirazlıbent Tabiat Parkı’ndaki devasa ağaçlar altındaki ince patika yollarda doğa yürüyüşü yapmak, tahta piknik masalarında ailece ya da eş dost bir arada piknik yapmak oldukça keyifli oluyor. Kirazlıbent’te kamp yapma imkanı da bulunuyor.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

10- Caddebostan- Suadiye Sahilleri

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, İstanbul’da doğada yapılacak geziler dendiğinde akla ilk olarak ormanlık alanlar gelse de her yanı denizle çevrili şehirde yürüyüş yapacak pek çok sahil bulunuyor. Kumsal olan kıyılar ise boğaz kıyısındaki yürüyüş alanlarına göre çok daha sakin oluyor. Anadolu yakasında oturanların yürüyüş ve piknik için sıkça tercih ettiği alanların başında nezih bir kitleye sahip Suadiye ve Caddebostan sahilleri geliyor. Kumsalda yürüyüş yapmak, piknik örtünüze ya da katlanır sandalyenize kurulup termosla getirdiğiniz çayınızı yudumlamak oldukça keyifli oluyor. Yeşil ile içiçe olmak da güzel ama deniz kıyısında olmak insana bambaşka bir huzur veriyor.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

11- Yıldız Parkı

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı ziyaretçilerine şehir merkezinde, muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Parkı boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkanı da bulunuyor. Yıldız Parkı’na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından, hem de Balmumcu’dan Ortaköy’e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş yapılabilir. Yıldız Parkı’na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınmakta.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

12- Galataport İstanbul

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler, İstanbul’un en köklü projelerinden biri desek bizi yanıltmaz. Yeniden restore edilmesiyle birlikte Karaköy’de 200 yılı aşkın süredir kullanılmayan tarihi bina ve limanlara hayat vermeye başladı. Burada olduğunuz süre boyunca yeni ve eski mimarilerin bir arada nasıl harmanlandığına tanıklık etmiş olacaksınız. Ayrıca Galataport içerisinde, Alışveriş ve yemek yiyebileceğiniz bir çok mekan da mevcut.

istanbul'da hafta sonu gidilecek yerler

Son Yazımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu