Reklamlar
EkonomiKripto Paralar

Bitcoin Nedir? 2022

Reklamlar

Bitcoin Nedir? Bitcoin blockchain teknolojisi ile oluşturulmuş ilk dijital paradır. Bitcoin merkezsiz ya da bir devlet yapısı olmadan üretilen bir ödeme aracıdır. Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında yayınladığı A peer-to-peer electronic cash system isimli makale ya da manifesto ile tanıtılmıştır.

Bitcoin Nasıl Ortaya çıkmıştır?

Bitcoin ilk ortaya çıkışı aslında bir protestodur. Dünya ekonomik krizler tarihi ne Great Recession olarak geçmiş Türkçe adıyla 2008 – 2012 Küresel Ekonomik Kriz döneminde Amerikan Merkez Bankasının karşılıksız olarak bastığı trilyonlarca doları protesto etmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Her teknolojik ürün gibi ortaya çıkış sebebi insana bağımlı olan, siyasi kişilerin keyfi olarak para basmasını engelleyecek bir çözüm olarak düşünülmüştür.

bitcoin nedir
Bitcoin Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Bitcoin Nedir ve Teknolojisi Nedir?

Bitcoin nedir sorusundan önce öğrenmemiz gereken bir şey daha var. Blockchain Nedir? ya da Türkçe Blokzincir Nedir?

Blockchain teknolojisi ile detaylı yazıyı kendi makalesinden okuyabilirsiniz ama Bitcoin Nedir’i anlatmak için kısaca bahsetmek isterim. Blockchain en basit anlamda merkezi olmayan bir veritabanıdır. Bilgiler kaydedilir, izlenir ama oluşturulmuş kayıtlar silinemez ve ya değiştirilemez. Veritabanın tümü sistemi kullanan kullanıcılarda tutulur ve şifrelenmiş bir şekilde saklandığı için kırılması ve ya değiştirilmesi mümkün olmaz. Yapılan tüm işlemler izlenebildiği için şeffaftır ve kontrol edilebilir. Linkte Bitcoin üzerinden yapılmış tüm transferleri görebilirsiniz.

blockchain
Veritabanı Türleri

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin’e sahip olmanın 3 yolu vardır.
1. Mining yani Bitcoin madenciliği yaparak elde edebilirsiniz.
2. Bitcoin ya da Kripto para borsaları ile alabilirsiniz
3. Mevcut Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarından sizlere göndermesi ile sahip olabilirsiniz.

Reklamlar

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Öncelikle Bitcoin ile oynanmaz yatırım yapılır. Ben bu tanımı çok sevmesem dahi konuyu bilmeyenlerin çok kullandığı bir tanım olduğu için açıklamak istiyorum. Bitcoin alıp-satarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle Bitcoin Borsalarında hesap açmanız gerekir. Bundan sonrası tüm yatırım hesaplarında olduğu gibi sizin becerinize ve tecrübenize kalmış. Düşük olduğunu düşünüyorsanız alacaksınız yeterince kar ettiyseniz satacaksınız. Bu sürece ben yatırım diyorum ama siz oynamak diyorsanız, oynamak da diyebilirsiniz.

Reklamlar

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Burada öncelikle sizlere bu konudan bağımsız bir hatırlatma yapmak istiyorum “bedava peynir sadece fare kapanında olur”. Sadece Bitcoin için değil herhangi bir parasal değeri olan bir yatırım enstrümanını kimse size bedava vermez! vermeyecek! Lütfen bu konuda çok dikkatli olun ve paranızı veya emeğini kimseye kaptırmayın. Bazı internet siteleri çok küçük miktarda Bitcoin’leri ödül olarak dağıtıyor olsa bile bunların parasal karşılığı çok düşüktür. Genellikle bunları illegal kumar veya bahis siteleri yapmaktadır. Bu yüzden nasıl kazanılırdan ziyade nasıl alınıra önem vermenizi tavsiye ederim. Burada link paylaşarak sahtekarların ekmeğine yağ sürmek istemem.

Bitcoin Nedir Nasıl Para Kazanılır?

Bitcoin ilk çıktığı 2009-2010 yıllarında sadece hobi amaçlı kullanılan, oyunlarda bazı hakların transferi için kullanılan bir değer olarak kullanılıyordu. O günlerde 1$ bile etmeyen Bitcoin bugünkü değeri 33.000$ geçmiş bulunuyor. Bitcoin geçen 10 yıl boyunca çok dalgalı bir seyir izledi ama değişmeyen tek gerçek uzun vadede hep kazandırdığı olmuştur. Uzun vadede teknolojisine ve gelişeceğine inanıyorsanız düşük olduğunu düşündüğünüz zaman alarak kazabilirsiniz.

“Sokaklarda kan varsa, alım zamanı gelmiş demektir.”

İlk Bitcoin Alış Verişi

Tarih 17 Mayıs 2010 gününü gösterdiğinde Laszlo Hanyecz isimli adam bir pizza için 10.000 Bitcoin ödeyeceğine dair mesaj atar. Bu postuna karşılık olarak 22 Mayıs 2010 günü birisi ona iki pizza siparişi verir ve pizzanın değeri 41$ dır. Tarihin kayıtlara geçmiş ilk Bitcoin ticareti olarak kayıtlara geçen bu olay Bitcoin Pizza Günü olarak anılır. İşlemin karşılığı olarak ödenen 10.000 Bitcoin’in bugünkü değeri ile 330 Milyon Dolar yapmaktadır.

En Çok Kullanılan 50 Bitcoin Borsası

Bitcoin ve ya Altcoin yatırımı yapacak herkesin borsalar hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekir. Bazı Bitcoin borsalarının fake işlemler yaparak yüksek hacimli büyük borsalar gibi görünmelerine rağmen böyle olmadığı ve bir çok yatırımcıyı zarara uğrattığı bilinmektedir. Para yatırmadan önce mutlaka borsaların güvenliğinde emin olmanız gerekir. Altcoin ile ilgili başka bir makale yazacağım için bu yazıda bahsetmiyorum.

En Çok Kullanılan Türk Bitcoin Borsaları

Son yıllarda sayıları artmakla birlikte bu listeye hacimleri ile sadece 2 büyük Türk borsası var. BTCTURK ve Paribu

1Binance
2Coinbase Pro
3Kraken
4Bithumb
5Bitfinex
6Huobi Global
7Bitstamp
8KuCoin
10Coinone
11FTX
12bitFlyer
13Poloniex
14Bittrex
15Gemini
16Liquid
17OKEx
18Coincheck
19Zaif
20Korbit
21Gate.io
22BitMax
23itBit
24Crypto.com Exchange
25eToroX
26Coinlist Pro
28ProBit Exchange
29Luno
30Upbit
31EXMO
32Bithumb Global
33CoinDCX
34OKCoin
35Currency.com
36Indodax
37WazirX
38BtcTurk | Pro
39Bitbank
40Binance.KR
41OKEx Korea
42Bitvavo
43AAX
44Paribu
45NovaDAX
46CoinEx
47StormGain
48Coinbit
49Coinfloor
50Bitkub

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu