Reklamlar
Psikoloji

İndirim Psikolojisi Nedir? 2022

Reklamlar

İndirim Psikolojisi Nedir?

Çoğu indirim, aciliyet ilkesi üzerinde çalışır; indirimler yalnızca belirli bir süre için mevcuttur. İnsanlar ürünü şimdi indirimli fiyata satın almazlarsa, bir miktar tasarruf sağlayamayabilirler. Acil durum söz konusudur. Kaybetme beklentisi, indirimler neden işe yarıyor.

Haz İlkesinin  ve Düzenleyici Odak Teorisine göre insanlar zevk aramak ve acıyı önlemek. İndirimi kaçırma beklentisi kesinlikle insanların önlemek isteyeceği bir acıdır.

Hiç büyük indirim günlerinde alışveriş yaptınız mı? Bir çoğunuzdan tabii ki cevabının geleceğinden eminim peki Black Friday Türkiye’de de 2 yıldır popüler olan ismi ile Efsane Cuma indirimlerinin neden bu kadar ilgi uyandırdığını ve bu kadar büyük kalabalıkları nasıl çektiğini merak ettiniz mi? Bu sihirli indirim etiketleri sizi bir mağazaya çektiğinde, beyniniz diğer her şeyi unutur. ihtiyacım var mı? Pek sayılmaz. İstiyor muyum? Evet. Alışveriş bir nevi uyuşturucuya dönüşür. Tüketici psikolojisi, satışların kim, ne ve niçin olduğu ile ilgilenen ve Black Friday gibi süper satışların neden bu kadar ilgi uyandırdığına ve bu kadar büyük kalabalıklar çektiğine dair bir fikir veren disiplinin bir dalıdır.

“Amann İndirimi Kaçırmamalıyım”

İndirim Psikolojisi Nedir? Aslında oldukça açıktır, insanlar bunu kaçırmak istemezler. Araştırmalar, gelecekte pişmanlık duymanın kararlarımızı verme şeklimizde büyük bir rol oynadığını göstermiştir. Bu aynı zamanda alışverişlerimizi o gün yapıp yapmamamızı da etkiler. Kısa vadede kötü bir sonuca yol açan eylemler için daha fazla pişmanlık duyarız ancak uzun vadeli pişmanlık genellikle yapmadığımız eylemlerle bağlantılıdır.

Reklamlar

Nöropsikoloji bize Black Friday gibi olayların beyin kimyamız üzerinde ilginç etkileri olduğunu göstermektedir. Sinirbilimci Christian Elger, “Beynimizde ödül sistemi adı verilen yapılar var. Bu yapılar aktive edildiğinde, farklı nöron grupları tetiklenir. Bu hoş bir his uyandırır. Ve bu duygu o kadar güçlü ki beynimiz o anda her şeyi unutmaya meyilli olur. Normal fiyatlara kıyasla, ‘satış’ veya ‘anlaşma’ gibi kelimeler ödül sistemini çok daha fazla etkinleştirir. Ödül merkezleri aktif olduğunda, beyninizin gerçekten bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını düşünmenizi sağlayan bölümleri daha az aktif hale gelir.” diyor.

Reklamlar
indirim psikolojisi nedir?

Beyinden Gelen “HARCA” Komutu

İndirim Psikolojisi Nedir? Başka bir deyişle, beyniniz size “harcamanızı, harcamanızı ve tekrar harcamanızı” söylemeye başlar. Bunu telafi etmek için, beynimizde satın almanın gerekli olup olmadığını rasyonelleştirmesi gereken bölgeler vardır. Ancak indirimlerle karşılaşıldığında bu bölge zar zor aktif olur. Gereklilik gibi faktörleri doğru bir şekilde düşünmeden sadece satın alıyoruz. İndirim dönemleri dopamin seviyelerimizi yükseltir ve beynimizdeki ödül merkezlerimizi aydınlatan bir hücum yaratır. Kesintisiz dopamin bizim için iyi değildir ve hatta kumar gibi bağımlılık oluşturmakla ilişkilendirilmiştir.

indirim psikolojisi nedir?

Sadece 99.99 TL!

İndirim Psikolojisi Nedir? Mağazalar müşterilerini nasıl tetikler? Öncelikle kırmızı satış işaretleriyle. İndirim aslında sadece % 0,01 olsa da, herkes 99,99 liralık bir fiyatın 100 liradan daha çekici olduğunu bilir. Mağaza genelinde normal fiyatların reklamını kapatan kırmızı işaretlerle bir deney yapılmış. Ancak günün sonunda, gerçek bir indirim olmamasına rağmen en çok kırmızı işaretliler satılmıştır. Her numara o kadar açık değildir. Mağazalar da hoş bir atmosfer yarattığı için müzik çaldığında ve kendinizi rahat hissettiğinizde, para harcamanın acısını da önemsemezsiniz. Örneğin, fon müziğini ele alalım. Yüksek sesli müziğin satışları azaltmadan süpermarket müşterilerini nasıl hızlandırdığını, düşük tempolu melodilerin ise alışveriş yapanları yavaşlatıp daha fazla satın almalarını sağladığını açıklayan makaleler bulunmaktadır. Bir şarap dükkanındaysanız, Fransız müziği çalarken bir Fransız şişesi ve Alman müziğini duyabiliyorsanız bir Alman şişesi seçmeniz daha olasıdır.

indirim psikolojisi nedir?

İndirim Zamanı Birbirine Giren Modern İnsanlar

İndirim Psikolojisi Nedir? İndirim dönemlerindeki izdiham ve ürün kavgalarını hepimiz haberlerde izlemişizdir. Sosyal psikolojide, normalde saldırgan olmayan bireylerin neden aniden saldırgan olmak ve mülke zarar vermek gibi antisosyal davranış gösterdiğini açıklamaya çalışan bir dizi teori vardır. En iyi bilinenlerden biri, büyük bir grubun parçası olduğumuzda, davranışlarımızın daha az görüleceğini düşündüğümüz bireysizleştirme teorisidir. Araştırmacılar, çevrimiçi zorbalıkta da bu olguyu bulmuşlardır. Kim olduğumuzu bilmediğini bildiğimiz takdirde, birine kabadayılık yapma veya kaba davranma olasılığımız daha yüksektir.

Peki neden tüm bu indirimli ürünleri satın alıyoruz? Basitçe ucuz oldukları için mi? Evet, ucuz oldukları için. Beynimiz bu durumlarda “Fiyatları karşılaştırmaya veya fazla düşünmeye gerek yok! Bir gün işe yarayabilir!” şeklinde düşünür. Genel olarak, sınırlı stok üzerinden diğer müşterilerle rekabet etmek zorunda olduğunuzu hissettiğinizde daha az çekingen hissedebilir ve daha agresif olabilirsiniz. Ayrıca, büyük kalabalıklar sizi doğal olarak daha endişeli ve agresif hale getirebilir.

Sosyal Medya Alışveriş Çılgınlığı

İndirim Psikolojisi Nedir? Araştırmalar ayrıca sosyal medya kullanımının alışveriş çılgınlığını artırabileceğini gösteriyor. Bu nedenle arkadaşlarınızın Instagram’da yeni satın aldıklarını görmek sizin alışveriş yapma olasılığınızı artırabilir. Araştırmacılar çoğu insanın en çok alışveriş yapma zamanının gün sonunda ve haftanın sonunda hissettiğini keşfettiler. Bu nedenle Black Friday, belli ki bir cuma günü olduğundan, alışveriş hissini özellikle güçlü hissedebilirsiniz.

İndirim günlerinde kendinizi (ve cüzdanınızı) nasıl güvende tutabilirsiniz? Bütün bunlara karşı kendimi silahlandırmamın bir yolu var mı? İlk olarak, ürünü gerçekten satın almadan önce biraz zaman ayırın. Mağazadan çıkın ve hızlı bir yürüyüş yapın. Bu, beynin rasyonel kısmına gerekliliği hesaplamak için zaman verir. 30 dakika sonra, büyük olasılıkla alışveriş sepetinizdeki indirimli ürünü istemezsiniz. İkincisi, mağazaya gitmeden önce ağrı kesici almayın. Satın alma kararını rasyonelleştiren bölgeyi köreltmektedir. Daha akıllı seçimler yapmak için bu ipuçlarını deneyin. Ne satın alacağınızı önceden seçin ve ani satın alımlardan kaçının. Satışın gerçekten iyi olup olmadığını görün. Size küçük bir sır vereceğiz. Birçok mağaza Black Friday ’den önce fiyatlarını yükseltir, bu nedenle indirimleri özellikle iyi bir fiyat gibi görünür. Bu nedenle, istediğiniz öğenin fiyatına dikkat edin!

İndirim Psikolojisi ile ilgili destek almak için Amerikan Hastanesi’nin uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

indirim psikolojisi nedir?

Psikolojiye Dair Başka Bir Yazımızı Okumayı Unutmayınız!

Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu