Site icon AZO Medya

Zor Zamanlar Güçlü İnsanlar Yaratır

“Zor Zamanlar Güçlü İnsanlar Yaratır. Güçlü İnsanlar rahat zamanlar yaratır. Rahat Zamanlar Güçsüz İnsanlar Yaratır ve Güçsüz İnsanlar Zor Zamanlar Yaratır”. Başlık olarak attığımız cümlenin tamamı böyle ve orijinal hali “Hard times create strong menStrong men create good timesGood times create weak men. Andweak men create hard times.” G. Michael Hopf’ın  Those Who Remain isimli kitabından anlamlı ve bir o kadar mantıklı bir söz. Bu güzel alıntıyı Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şu dörtlükleri ile taçlandırmak isterim.

Geçmişten adam hisse kaparmış… Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

“Tarih”i  “tekerrür”  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Mehmet Akif, bize bu dörtlükte geçmişten ibret alamadığımızı anlatmaya çalışıyor. Gerçekten ne kadar haklı değil mi? Bugün cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan 16 yıldızın her biri tarihte kurulmuş 16 büyük Türk İmparatorluğunu temsil eder.. Aslında çok daha fazla Türk devleti var. Fakat sadece bunları eklemişler. Türk Tarihi zorlu zamanlarda ulusu birleştirip yeni bir devlet kuran kahramanlarla dolu fakat bu kahramanların yarattığı refah ortamı rehaveti de beraberinde getirmiş ve güçlü hakanlar tarafından kurulmuş dev imparatorluklar sonra ki nesillerin rehaveti ve rahat dönemlerin yetiştirdikleri güçsüz hakanlar elinde yıkılmış ve döngü böyle devam etmiş.

Bu kısa tarihi girişten sonra bu yazımızı modern zamanlarımıza uyarlamaya çalışalım. Bugün için zor zamanlar dediğimizde aklımıza ilk gelen kavram ekonomik zorluklardır. Başka bir şekilde söylersek Ekonomik Krizler…

Aklıma gelen ilk ekonomik kriz ve onun arkasından gelen güçlü insan Adolf Hitler olmalı. Birinci dünya savaşının ağır yükü, Almanya’yı ekonomik olarak yıkıma götürmüştü. Bu krizi devam ederken tüm dünya 1929 yılında Büyük Buhran adı verilen Ekonomik krizi yaşadı. Hitler böyle bir dönemin yarattığı güçlü bir kraldır.

Bir diğer ekonomik kriz sonrası gelen güçlü lider Vladimir Putin17 Ağustos 1998 Büyük Rusya Ekonomik Krizinden sonra iktidara gelmiş ve bir daha gitmemiştir.

Bir tane de bizden örnek verecek olursak Şubat 2001 Ekonomik Krizi sonrası gelen Recep Tayyip Erdoğan buna iyi bir örnek olacaktır.

Ekonomik krizleri anlattığımız yazımız için lütfen tıklayın.

Exit mobile version