Site icon AZO Medya

Solana Nedir? 2023

solana nedir

Solana Nedir ve ne işe yarar? Solana blockchain ağında oluşturulmuş en büyük uygulama geliştirme platformu olan Ethereum’a en ciddi rakip olarak gösterilen bir blockchain platformudur. Saniyede yapılan işlem açısından dünyanın en hızlı platformlarından biridir.

Solana Nedir ve Solana Ne İşe Yarar?

Kripto paralar evrenin sorulması gereken ilk sorulardan biri “Bu coin ne işe yararar?” olmalıdır. Bu sorunun cevabı eğer hiç bir şey ifade etmiyorsa yatırım yapacağınız ya da satın alacağınız coin sadece spekülasyonlar ile yükselip alçalan bir coindir. Şimdi bu basit soruyu Solana için soralım… Solana ne işe yarar?

Solana tıpkı Ethereum gibi üzerinde yeni blockchain uygulamları geliştirilen açık kaynak kodlu bir blockchain platformudur. Solana üzerinde yeni Blockchain uygulamaları geliştirebilir ve bu uygulamaları piyasaya sürebilirsiniz.

Solana

Solana’nun Farkları

Solana’nın diğer platform coinlerinden hatta geleneksel finans teknolojilerinden fark yarattığı en önemli alan saniye başına yapılan işlem adedidir. Bitcoin saniyede sadece 7 işlem yapabilirken Ethereum da bu rakam 14 Visa da ise 65 bindir. Solana ise işlem sayısı saniyede 710.000 adete kadar çıkabilir. Bunu da Bitcoin PoW, Neo da PoS gibi işlem teknolojilerini geliştiren PoH(Proof of History) teknolojisi sayesinde yapabilmektedir. Şu anda üzerinden geçen anlık işlem adedini online olarak Solana internet sitesinden de görebilirsiniz.

Solana Saniyede Yapılan İşlem Sayısı

Solana Ne Zaman Piyasaya Çıktı?

Solana 2017 yılında İsviçre-Cenevre merkezli olarak kurulmuştur. Piyasaya çıkış tarihi pandeminin tüm Dünya’yı sardığı ve tüm kripto para piyasaların büyük çöküş yaşadığı 2020 Mart ayına denk gelir. Büyük bir cesaretle 2020 Mart ayında ICO’sun yapmış ve o koşullarda bile 25 Milyon Dolar gibi gayet yüksek bir yatırım toplamıştır. Hem kurucuları, hem yatırımcıları ürüne o kadar güvenmişler ki 0.22$ olan ICO fiyatı 1000 katın üzerinde bir geri dönüş sağlamıştır.

Solana Sahibi Kim?

Solana, Solana Foundation isimli vakfındır ancak Solana Coin’in kurucusu ve CEO’su Anatoly Yakovenko dur.

Solana Hakkında Yorumlar

Solana Proof of History isimli kendine has bir teknoloji kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde Bitcoin ve Ethereum un çok ötesinde işlem hızına sahiptir. Aynı zamanda çok düşük işlem ücretleri vardır. Bu nedenle özellikle son yıllarda artan Ethereum işlem ücretleri(Gas) nedeniyle bir çok yazılımcı yeni projelerini Ethereum üzerinde geliştirmek istemiyordu. Örneğin en çok kullanılan Ethereum tokenı olan USDT(Tether) ile işlem yaparken Binance işlem başına 24$ ücret isterken aynı token Solana üzerinde çalışan USDT versiyonunda bu işlem 1$ dır. Bu en basit işlemlerden bir tanesi. Bu nedenle daha önce Tron ağı ve Ethereum ağı üzerinde çalışan USDT 2021 itibariyle Solana ağında da işlem yapmaktadır. Tether sadece basit bir örnek olarak düşünün. Solana ağı üzerinde kurulan ecosistem üzerinde artık tüm uygulama tipleri örnekleri görülmektedir.

Solana Ekosistemi

Solana ağı üzerinde çalışan tüm uygulamaları kapsayan sisteme Solana Ekosistemi diyoruz. Solana Ekosistemi Kasım 2021 tarihi itibariyle 500 uygulama çalışan dev bir platforma dönüşmüştür. Bu ekosistem üzerinde çalışan projeler 2021 yılının en karlı projeleri olmuştur.

Solana Ekosistemi

Solana Nedir ve Solana 2022 Fiyat Tahmini?

Solana Nedir ve Solana neden 2021 yılında bu kadar yükseldiğini anlatabildiğimizi düşünüyorum. Hali hazırda çok iyi bir proje ve çok kişi tarafından sevildi ve yatırım yapıldı. 2021 yılında yaptığı başarı sürdürülebilir bir başarımı yoksa bu fiyat Solana için yüksek mi? Solana hala yatırım yapılabilir bir coin mi? Bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Mevcut durumda Ethereum’un piyasaya sürülmüş 114 Milyon adet coini varken Solana da bu rakam 500 Milyon civarında. Bu koşullarda Ethereum ile bilinirliği ve yaygın kullanımlığı eşit olsaydı. Bugün Solana’nın fiyatı Etherum’un 5 de biri olmalıydı. Bu da Ethereum fiyatını 4500$ olarak hesaplarsak 900$ olarak öngörebiliriz. Yani mevcut market sistemi içerisinde Etherum’un yerini tamamen almış bir Solana’nun fiyatı maksimum 900$ olarak hesaplıyoruz.

Tüm kripto para sisteminin %50 Bitcoin, %20 Ethereum ve %15Ethereum üzerinde oluşturulmuş tokenlar iken bu fiyatlandırma çok yüksek olarak gözükmektedir. Mevcut piyasa dominance %5 olan bir coinin market büyüklüğünü daha da arttırmadan bu fiyatlara çıkması bir risk oluşturmaktadır. 2022 yılının Solana için toparlanma ve düzeltme yılı olacağını düşünüyorum.

Solana Nereden Alınır

En büyük kripto Borsası Binance

En inovatif kripto borsası Gate.io

Exit mobile version