Site icon AZO Medya

Corona Virüs Salgının Sorumlusu Çin mi?

Son günlerde birçok uluslararası haber ajansları ve düşünce kuruluşlarının yayınlarında tüm sorumluluğun Çin’e yüklenmesi ve zararların tazmin edilmesinin gündeme geldiğini görüyorum. Örneğin İngiliz düşünce kuruluşu Henry Jakson Society corona virüsün salgının sorumlusu olarak Çin’i gösteriyor. ABD basınında corona virüsün faturası olarak gösterilen bedel ise tam 20 Trilyon Dolar! Böyle bir rakamı Çin ödeyebilir mi? Corona virüs salgının sorumlusu Çin mi? Bu soruların cevaplarını sorgulayacağız.

Neden Corona Virüsün Sorumlusu Çin Olduğu Düşünülüyor?

ABD Eyaletlerinden Missouri’nin  Başsavcısı Eric Schmitt tarafından Çin’in ihmali nedeniyle Korona Virüs salgının yayıldığı iddiası ile dava açıldı. Hatta Başkan Donald Trum’ın da bu konuyu uluslarası mahkemeye taşıması konusunda baskı yapıyorlar. ABD hem dünyanın en güçlü devlet hem de Kovid-19 nedeniyle en fazla zararı gören ülke olarak bu konuyu  tüm kamuoyu tartışıyor. Çin’in ilk vaka göründüğünde konuyu gizlediği daha sonra ortaya çıkan vaka sayılarını şeffaf olarak Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla Dünya’ya duyurmadığı iddia ediliyor.

ABD Çin İlişkileri

Çin Corona Virüs Sorumluluğunu Kabul Eder mi?

Tabi ki etmez. Hali hazırda etmeyeceğini de dış işleri sözcüsü Geng Shuang tarafından deklare etti. Hatta Çin bununla ilgili olarak Domuz Gribi 2009 yılında ABD’den başladı. Domuz gribi salgınından dolayı dünya çapında 200 Bin kişi öldü.  Ancak ABD domuz gribi ile ilgili her hangi bir bedel ödemedi argümanını savunuyor.  Ayrıca 1980li yıllarda başlayıp milyonlarca insanın ölümüne sebep olan ve hala ölümlerin artarak devam ettiği AIDS de ABD’den başladı. ABD bu hastalık nedeniyle de herhangi bir yaptırıma maruz kalmadı. Bu nedenle Çin’in böyle bir ceza ile karşı karşıya kalmasının “absürt” olarak değerlendirildi.

ABD ve Müttefikleri Çin’e Bedel Ödetmek için Bir Askeri Güç ya da Ambargo Uygulayabilir Mi?

Aslında bu konuyu konuşan herkesin aklındaki soru bu olmalı ama nedense pek dillendirilmediği için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

20 Trilyon Dolar gibi bir faturanın, askeri güç haricinde ödetileceğini düşünmek pek akıllı işi gözükmüyor. Çin gibi bir devletin ABD yerel mahkemesinin ona keseceği ya da ABD güdümündeki bir uluslararası mahkemenin vereceği kararı tanımaz. Trump ve ABD yönetimi bu söylemleri sadece iç siyaset için kullanmıyorsa masaya askeri güç seçeneğini yatırmalıdır. Başka türlü ancak kendilerini komik duruma düşürürler.

Tarih Tekerrür Eder mi?

Afyon Savaşları Nedir?

Tarihin tekerrür etmesi derken İngiltere ve Çin arasında geçen Afyon Savaşlarından bahsediyorum. İngiliz emperyalizminin en saldırgan olduğu dönemlerde yani 1800’lü yıllar. İngiltere East Indian Company isimli şirketi aracılığıyla Çin’e Afyon yani uyuşturucu satıyordu. Bu uyuşturucu satışı Çin’i inanılmaz şekilde dejenere etmişti. Bu toplumsal sorunu çözmek niyetiyle Dirayetli Çin İmparatoru Daoguang bu süreci bitirmek için afyon ticaretini yasakladı.  Bu yasakları bitirmek için dönemin süper gücü İngiltere, Çin’e savaş açtı ve  batının üstün savaş teknolojisi ile acı bir şekilde tanıştı.

Afyon Savaşları

Bu savaş sonra Çin’in acıları daha da arttı. İngiltere tam anlamıyla Çin’i sömürürken bir yandan da misyonerlik faaliyetlerini arttırdılar. Bu misyonerlik faaliyetleri sonucunda Çin’in içerisinde kendisini Hz.İsa’nın kardeşi olduğunu iddia eden Hong Xiuquan  isimli Çinlinin başlattığı Taiping Ayaklanması neticesiyle 30 Milyondan fazla Çinlinin ölmüştür. Bu ayaklanmanın neticesinde de iyice zayıf düşen Çin’i sömürmek isteyen diğer devler de 1.Afyon Savaşında İngiltere’nin aldığı imtiyazları isterler. Bir bahaneyle Fransa’nın başlattığı savaşa Rusya ve ABD’nin de musallat olmasıyla ikinci Afyon Savaşı yaşanır. Bu savaş nedeniyle tüm Çin sömürgeleşir ve Mao dönemine kadar böyle devam eder.

Corona Virüs 3. Dünya Savaşının Sebebi olabilir mi?

Bugün bu savaşları anmamın sebebi https://britishinterest.org/covid-19-who-is-to-blame/ bu makale ve devamında ki İngiliz kaynaklı propaganda yayınlarıydı. Aslında batılı müttefiklerin başka şansları da yok. Ya bugün  ABD ve müttefikleri ya Çin’i Corona virüsü bahane edip durduracaklar ya da Çin önümüzdeki yıllarda Dünya liderliğini ele geçirecek. Bu nedenle  Corona virüs salgının sorumlusu Çin mi? Değil mi pek önemsediklerini düşümüyorum. Asıl öndemli olan belki çok yakında zamanda Üçüncü Dünya Savaşına şahit olacağız. Çünkü ekonomik dönüşümün hemen öncesindeyiz. Böyle büyük bir ekonomik kriz ancak savaş ile son bulur.

Exit mobile version