Site icon AZO Medya

Aralıklı Oruç Nedir? 2022

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, aralıklı açlık, fasting, intermittent fasting, IF diyeti, 16-8 , 5-2… Beslenme konusuna biraz olsun ilginiz var ise son dönemlerde  bu sözcükler mutlaka karşınıza çıkmıştır. Kilo vermek isteyen ama bol ara öğünlerin, klasik üç ana öğünlerin arasında boğulan kişilere kurtarıcı olarak görünen, her ne kadar “yeni nesil beslenme” gibi algılansa da aslında beslenmede “eskiye dönüş” olan bir yöntem. Aralıklı oruç (intermittent fasting) bir diyet değil; daha çok bir beslenme modeli olarak ele alınmalıdır. Açlık sürenizle, beslenme saatlerinizle, öğünlerdeki besin dengeleriyle ve glikojen rezervleriyle ilgilenen bir yaklaşımdır. Durum böyle olunca da sadece kilo sorunu olanların değil, daha fit ve formda kalmak isteyenlerin, yaşam süresini uzatmak isteyenlerin, sağlıklı kalmayı hedefleyenlerin de ilgi odağı oldu.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı oruç diyeti, aralıklı açlık, fasting, intermittent fasting, IF diyeti, 16-8 , 5-2… Beslenme konusuna biraz olsun ilginiz var ise son dönemlerde  bu sözcükler mutlaka karşınıza çıkmıştır. Kilo vermek isteyen ama bol ara öğünlerin, klasik üç ana öğünlerin arasında boğulan kişilere kurtarıcı olarak görünen, her ne kadar “yeni nesil beslenme” gibi algılansa da aslında beslenmede “eskiye dönüş” olan bir yöntem. Aralıklı oruç (intermittent fasting) bir diyet değil; daha çok bir beslenme modeli olarak ele alınmalıdır. Açlık sürenizle, beslenme saatlerinizle, öğünlerdeki besin dengeleriyle ve glikojen rezervleriyle ilgilenen bir yaklaşımdır. Durum böyle olunca da sadece kilo sorunu olanların değil, daha fit ve formda kalmak isteyenlerin, yaşam süresini uzatmak isteyenlerin, sağlıklı kalmayı hedefleyenlerin de ilgi odağı oldu.

Aralıklı oruç modelinde birkaç farklı yöntem geliştirilmiştir. Her ne kadar farklı uygulama yöntemleri bulunsa da genel prensibi uzun süre aç kalarak vücudu dinlendirmek ve ardından içerik ve kalori açısından sağlıklı ve dengeli bir öğün tüketmek. Her beslenme modelinde olduğu gibi yine en iyi yöntem, kişinin yaşam şekline en uygun olanıdır.

Aralıklı Oruç Sağlıklı Mıdır?

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı oruç diyeti öncelikle kişinin metabolizmasını hızlandırır ve yağ yakılmasını kolaylaştırır. Vücutta yağ yakılmasını hızlandırmasının yanı sıra, vücuttaki kas kütlesine karşı herhangi bir etkisi yoktur. Yani herhangi bir kas kaybı yaşanmaz. Bunun yanında aralıklı oruç, insanın yeme içme alışkanlığını bir düzene sokar ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar. Çoğu insan için uygun olan IF diyetine tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar temkinli yaklaşmalıdır ve bu konuyu doktorlarıyla görüşmelidir.

Sık uygulanan Aralıklı Oruç yöntemleri;

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı orucun birçok farklı uygulaması vardır. Bu diyetin her varyasyonunda günde 8 saat kalma prensibine bağlı kalınmaktadır. En sık uygulanan Aralıklı Oruç türlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Kadınların günün 14, erkeklerin ise 16 saatini su ve şekersiz/ asitsiz içecek tüketmenin dışında aç geçirdiği, beslenmeyi ise geri kalan 8-10 saate sıkıştırdığı bir metottur. Beslenme için izinli olunan saatlerde ise dengeli ve sağlıklı öğünlerle bağışıklığı düşürmemek mühim. Öğün içeriklerinin özellikle protein ve sebzeye dayalı olması önemli bir ayrıntı. Bu IF metottu akşam yemeğinden sonra yememek ve kahvaltıyı atlamak şeklinde en uygulanabilir yöntem olabilir.

Sürekli uygulamak yerine sadece bazı dönemlerde de uygulayabileceğiniz bu yöntemin esası şu; Haftanın 2 günü kısıtlı bir kalori alımını, diğer 5 günde ise gereksinim kadar beslenmeyi destekler. Sosyal yaşantının varlığıyla beslenme programlarını uygulamada güçlük çekenlerde oldukça etkili bir metottur.

Bu yöntemde birbirini takip etmeyen bir veya iki gün seçilir ve 24 saat süresince yemek yemekten kaçınılır. Haftanın geri kalanında ise normal şekilde beslenilebilir. Bu yöntem kahvaltıdan kahvaltıya veya akşam yemeğinden akşam yemeğine uygulanabilir. Ancak bu metot uzun süre aç kalmayı gerektirdiği için herkese uygun değildir ve doktorunuzu bilgilendirmeden kesinlikle uygulanmamalıdır.

Aralıklı Oruç’un Faydaları Nelerdir?

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı oruç diyetinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Aralıklı Oruç Hangi Hastalıkları Önler?

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı oruç diyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli durumları ve hastalıkları önleyebilecektir.

Dengeli Beslenme İçin Öneriler

Aralıklı Oruç Nedir? Taze, dondurulmuş veya konserve edilmiş (suda) meyve ve sebzeler,

Kinoa, kahverengi pirinç, yulaf ve arpa dahil olmak üzere tam tahıllar,

Kümes hayvanları, balık, fasulye, mercimek, soya peyniri, fındık, tohum, az yağlı süzme peynir ve yumurta gibi yağsız protein kaynakları,

Yağlı balık, zeytin, zeytinyağı, hindistancevizi, avokado, fındık ve tohumdan sağlıklı yağlar,

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar lif bakımından zengindir, bu nedenle bir insanı tam ve memnun hissetmeye yardımcı olabilirler. Sağlıklı yağlar ve proteinler de tokluğa katkıda bulunabilir,

Gün boyunca düzenli olarak içme suyu, kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü insanlar genellikle açlık için susuzluk yapmaktadırlar.

Aralıklı oruç hakkında daha fazla bilgi almak için Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel’den bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Son Yazımızı Okumayı Unutmayınız!

Exit mobile version